4 Հոկտեմբեր 2011 - 09:57 AMT
Ոսիկանությունը պետք է դադարեցնի Հայ ազգային կոնգրեսի շուրջօրյա հանրահավաքն Ազատության հրապարակում, քանի որ այն արտոնված չէ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: «Եթե ինձ հարցնեին, ես մեկ օր անգամ թույլ չէի տա, քանի որ դա օրենքի խախտում է»,- հայտնել է նա: Նրա խոսքով` ոստիկանությունն ինքն է խախտում օրենքը, հանդուրժողականորեն վերաբերվում ՀԱԿ-ի ակցիային, որպեսզի ավելորդ լարվածություն չստեղծի:
Ընդ որում, նա չի մեկնաբանել, թե Ոստիկանությունն ինչպես պետք է արգելի ՀԱԿ-ի ակցիան` նկատելով միայն, որ Ոստիկանության բոլոր լիազորությունները նշված են «Ոստիկանության մասին» օրենքում:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ի հանրահավաքը ցրելու փորձի դեպքում 2008թ. մարտյան դեպքերի կրկնության հնարավորությանը, ապա Սահակյանը հայտնել է, որ «եթե Տեր-Պետրոսյանն ուզենա, ապա կկրկնվեն»:
Սկսած սեպտեմբերի 30-ից` ընդդիմության հանրահավաքները շուրջօրյա ակցիաների են վերաճել: Այս որոշումից հետո հավաքվածները սկսել են Ազատության հրապարակում վրաններ ամրացնել: Ոստիկանությունը կենդանի օղակի մեջ է վերցրել Ազատության հրապարակը և չի խոչընդոտում ցուցարարների ազատ ելումուտին հրապարակ: ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրապարակում հավաքվածներին հաղորդել է, որ շուրջօրյա հանրահավաքներն ու նստացույցերը կշարունակվեն 7 օր, այնուհետև կընդունվի որոշում դրանց շարունակման կամ դադարեցման մասին:

Полиция должна прекратить круглосуточный митинг Армянского национального конгресса (АНК), так как он является несанкционированным. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян. “Если бы спросили меня, я бы и один день не позволил бы, так как это нарушение закона”,- заявил он. По его словам, полиция нарушает сама закон, и терпимо относится к акции АНК, чтобы не создавать излишней напряженности.
При этом он не прокомментировал, как именно Полиция должна запретить акцию АНК, лишь отметив, что все ее полномочия указанны в законе “О полиции”.
Что касается возможного повторения мартовских событий 2008 года в случае попытки разогнать митинг АНК, то Саакян заявил, что “если Тер-Петросян захочет, то будут”.
Вечером 30 сентября на очередном санкционированном митинге Армянского национального конгресса было решено начать круглосуточные митинги. Лидер АНК Левон Тер-Петросян сообщил собравшимся на площади Свободы, что круглосуточные митинги и сидячая забастовка продляться 7 дней, а затем будет принято решение об их продолжении или прекращении. Сейчас АНК на Площади Свободы разбила маленький палаточный лагерь.