13 Սեպտեմբեր 2000 - 15:29 AMT
ԲԻԼԼ ՔԼԻՆԹՈՆԸ ԿՈՉ Է ԱՐԵԼ ՍԵՆԱՏԻՆ ՎԱՎԵՐԱՑՆԵԼ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԽՐԱԽՈՒՍՄԱՆ ԵՎ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԱՄԵՐԻԿԱ-ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ԵՐԿԿՈՂՄ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐԸ
13.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. ԱՄՆ-ի նախագահ Բիլլ Քլինթոնը կոչ է արել Սենատին «հնարավորին չափ արագ» վավերացնել ամերիկա-ադրբեջանական փոխադարձ ներդրումների խրախուսման եւ պաշտպանության մասին երկկողմ համաձայնագիրը:
Քլինթոնը նշել է, որ դա կլինի ԱՄՆ-ի եւ անդրկովկասյան ու կենտրոնա-ասիական պետությունների միջեւ կնքված նմանատիպ չորրորդ համաձայնագիրը: ԱՄՆ-ի նախագահը հայտարարել է, որ համաձայնագիրը կպաշտպանի ամերիկյան ներդրումները Ադրբեջանում, ինչպես նաեւ կաջակցի մասնավոր ամերիկյան ներդրումների համար ավելի բարենպաստ դաշտի ստեղծմանը Ադրբեջանում: –0–

13.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Президент США Билл Клинтон призвал Сенат “как можно быстрее” ратифицировать двустороннее американо-азербайджанское соглашение о защите и поощрении взаимных инвестиций. Об этом говорится в официальном сообщении Госдепартамента США.
Клинтон отметил, что это будет четвертое соглашение подобного рода, подписанное между США и закавказскими и центрально-азиатскими государствами. Президент США заявил, что соглашение защитит американские инвестиции в Азербайджане, а также поддержит Азербайджан в его попытках создать более благоприятное поле для частных американских инвестиций. –0–