4 Հոկտեմբեր 2011 - 15:35 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն այլևս անիմաստ է համարում իշխանությունների հետ երկխոսությունը: Այդ մասին նա հայտնել է այսօր` ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում: «Սկսած այս պահից` մենք մեր առջև ծառացած խնդիրները լուծելու ենք զանգվածային ցույցերի և ուժերի մոբիլիզացման միջոցով: Ընդհատված երկխոսությունը կարող է վերսկսվել միայն իշխանությունների նախաձեռնությամբ: Եթե նրանք խնդրեն, մենք կքննարկենք և կորոշենք` արդյո՞ք պատրաստ ենք կատարել այդ խնդրանքը»,- հայտնել է նա:
Հոկտեմբերի 3-ին իշխող կոալիցիան հայտարարեց, որ քաղաքական երկխոսության շրջանակում չի վերսկսի բանակցություններն ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի հետ, քանի դեռ Ազատության հրապարակում շարունակվում է ՀԱԿ-ի անօրինական ակցիան: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել կոալիցիայի աշխատանքային խմբի անդամ Գագիկ Մինասյանը աշխատանքային խմբի խորհրդակցությունից հետո, որը մեկուկես ժամ է տևել:
Որոշ բարդություններ առաջացան, երբ օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն կիրառեց Կոնգրեսի համակիրների նկատմամբ: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ:
Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը հսկողության տակ է, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի: Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանար օգոստոսի 26-ին, սակայն այդ օրը ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանության հետ քաղաքական երկխոսության գործընթացին իր մասնակցության դադարեցման մասին, քանի որ Տիգրան Առաքելյանը ազատ չի արձակվել: ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների խոսքով, իրենք Տիգրան Առաքելյանին «քաղբանտարկյալ» են համարում:
Սեպտեմբերի 30-ից Ազատության հրապարակում վրաններ են ամրացված. ընդդիմությունը շուրջօրյա հանրահավաքներ և ցույցեր է անցկացնում:

4 Октябрь 2011 - 15:35 AMT
Координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян считает далее бессмысленным диалог с властями. Об этом он заявил, выступая сегодня на площади Свободы в Ереване. “Начиная с этого момента, мы будем решать стоящие перед нами проблемы с помощью массовых демонстраций и мобилизации сил. Прерванный диалог может возобновиться только по инициативе властей. Если они нас попросят, мы обсудим и решим, готовы ли мы к этой просьбе”, – заявил он.
3 октября правящая коалиция заявила, что не возобновит свои переговоры с оппозиционным АНК в рамках процесса политического диалога, пока на площади Свободы продолжается незаконная акция АНК. Об этом сообщил журналистам член рабочей группы коалиции Гагик Минасян после совещания рабочей группы, которое длилось полтора часа.
Определенные сложности в процессе появились после задержания полицией 9 августа ряда молодежных активистов АНК. Согласно информации АНК, полиция применила насилие в отношении активистов АНК Тиграна Аракеляна и Артака Карапетяна. После прибытия на место происшествия активистов Конгресса Арега Геворкяна, Саака Мурадяна, Ваагна Геворкяна, Саргиса Геворкяна, Давида Киримаджяна, и их попыток уладить ситуацию, насилие было применено и в их отношении. Все указанные лица были доставлены в отдел полиции. По информации АНК, насилие и нарушения закона были осуществлены и в отношении их адвокатов, после чего было принято незаконное решение об аресте указанных выше лиц. В свою очередь, Полиция Армении обвиняет активистов АНК в нападении на полицейских.
Сейчас Тигран Аракелян находится под стражей, остальные освобождены. АНК заявил о возможном прекращении переговоров с властями, однако после очередной встречи 16 августа в Доме приемов правительства Армении главы рабочих групп Давид Арутюнян и Левон Зурабян выступили с совместным заявлением, в котором сообщили, что сторонами достигнута предварительная договоренность о встрече.
С 30 сентября на площади Свободы стоят палатки: оппозиция проводит круглосуточные демонстрации и митинги.