Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի հրավերով մեկնել է Բրյուսել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամլո քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը: Ըստ նրա, ՊՆ ղեկավարը կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի և ISAF-ի գործընկեր երկրների պաշտպանության նախարարների նիստին:
Բրյուսելում այսօր բացվում է ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ՊՆ ղեկավարների երկօրյա խորհրդակցությունը: Օրակարգի գլխավոր հարցն է ՆԱՏՕ-ի գործողության հնարավոր կասեցումը Լիբիայում: Ըստ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի, դաշնակիցները մոտ են գործողությունն ավարտելուն, սակայն առաջիկա հանդիպմանը այդ մասին որոշում դեռ չի կայացվի:
Խոսքը գնում է նաև Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ռազմավարության մասին, որտեղ, ըստ Ռասմուսենի, շուտով կհայտարարվի անվտանգության ապահովման պատասխանատվությունը տեղական մարմիններին փոխանցելոեւ մասին, ինչպես նաև Կոսովոյի, որտեղ վերջերս սրվել է իրավիճակը: Նախարարները կքննարկեն նաև հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծումը Եվրոպայում՝ ՆԱՏՕ-ի մի շարք երկրներում բյուջետային սահմանափակումների պայմաններում:

5 октября министр обороны Армении Сейран Оганян по приглашению генсека НАТО Андерса Фог Расмуссена отбыл в Брюссель. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь министра обороны Армении Давид Карапетян. По его словам, глава МО примет участие в заседании министров обороны стран-партнеров, вносящих вклад в операции НАТО и ISAF.
В Брюсселе сегодня открывается двухдневное совещание министров обороны стран НАТО. Главный вопрос повестки дня – возможное свертывание операции Североатлантического альянса в Ливии. По словам Генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена, союзники близки к завершению операции, однако на предстоящей встрече решение об этом принято еще не будет.
Речь пойдет также о стратегии НАТО в Афганистане, где, по словам Расмуссена, вскоре будет объявлено о передаче местным властям ответственности за обеспечение безопасности в еще нескольких районах, и о действиях контингента НАТО в Косово, где в последнее время обострилась обстановка. Министры обсудят и создание системы противоракетной обороны в Европе – в условиях жестких бюджетных ограничений в ряде стран Североатлантического альянса.