Ուսուցչի համաշխարհային օրվա նախաշեմին (հոկտեմբերի 5), որն այս տարի նվիրվում է «Ուսուցիչները հանուն գենդերային հավասարության» թեմային, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի վիճակագրական ինստիտուտը (ՅՈՒՎԻ) հրապարակել է տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ 2015-ին աշխարհում համընդհանուր տարրական կրթության նպատակներին հասնելու համար պահանջվում են լրացուցիչ 2 միլիոն ուսուցիչներ: Ավելին, այդ քանակության կեսը` շուրջ 1 115 000, բաժին են ընկնում Աֆրիկայի երկրներին: Բայց լրացուցիչ ուսուցիչների պահանջարկ կա ոչ միայն զարգացող երկրներում: ԱՄՆ-ն, Իսպանիան, Իռլանդիան, Իտալիան և Շվեդիան գտնվում են 112 երկրների ցուցակում, որոնք ուսուցիչների անհրաժեշտ քանակություն չունեն:
Ըստ տարածաշրջանների ուսուցիչների ոչ բավարար քանակությունը հետևյալ տեսնքն ունի` արաբական երկրներ (-243 000 ուսուցիչներ), Հարավային և Արևմտյան Ասիա (-292 000), Հյուսիսային Ամերիկա և Արևմտյան Եվրոպա (-155 000): Սակայն Կենտրոնական Ասիայի և Արևելյան Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան տարածաշրջանի երկրներում այն կազմում է ուսուցիչների ընդհանուր թվի 11 տոկոսը, որոնք անհրաժեշտ են 2015-ին համընդհանուր տարրական կրթության նպատակներին հասնելու համար:
«Մենք պետք է մշակենք քաղաքականություն և ռազմավարություն, որոնք թույլ կտան պայմաններ ստեղծել տղամարդկանց և կանանց աշխատանքի համար, որոնք ընդունակ են ապահովել գենդերային հավասարություն»,- ասվում է ուղերձում` ստորագրված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովայի կողմից:

Накануне Всемирного дня учителя (5 октября), посвященного в этом году теме «Учителя – за гендерное равенство», Статистический институт ЮНЕСКО (СИЮ) опубликовал данные, показывающие, что для достижения к 2015 году целей всеобщего начального образования в мире требуются дополнительно два миллиона учителей.Более половины этого количества, около 1 115 000, приходится на страны Африки, расположенные к югу от Сахары. Но потребность в дополнительных учителях ощущается не только в развивающихся странах. США, Испания, Ирландия, Италия и Швеция также находятся в списке 112 стран, не располагающих необходимым количеством учителей. Конкретно по регионам нехватка в учителях выглядит следующим образом: Арабские страны (- 243 000 учителей), Южная и Западная Азия (- 292 000), Северная Америка и Западная Европа (- 155 000). Однако в странах Центральной Азии и Восточной Азии, Латинской Америки и Карибского региона она составляет лишь 11% от общемирового числа учителей, необходимых для достижения к 2015 году целей всеобщего начального образования.
«Нам необходимо разработать политику и стратегию, позволяющие привлекать и создавать условия для работы женщин и мужчин, способных вести обучение в атмосфере, обеспечивающей соблюдение гендерного равенства», – говорится в послании, подписанном Генеральным директором ЮНЕСКО Ириной Боковой.
Всемирный день учителя отмечается с 5 октября 1994 года – в этот день была принята Рекомендация ЮНЕСКО/МОТ о положении учителей. В ней освещались вопросы, относящиеся к политике в области образования, учебных программ, подготовки учителей, обеспечения их работой, условий их труда и участию в принятии решений.