Հոկտեմբերի 4-ին Հ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրունում կայացավ բուլղարական «Կրեդո» թատրոնի մատուցմամբ «Հայրիկը միշտ ճիշտ է» (Ձյունե կատակերգություն) ներկայացումը: Ներկայացման հիմքում Հանս Քրիստիան Անդերսենի հեքիաթներն են: Այն պատմություն է՝ պարուրված ձյունով, որը պատմում է կյանքի փոքրիկ և կարևոր բաների մասին: Մի պատմություն տարեց մարդկանց, ովքեր համբուրվում են տոնի ժամանակ և այդ համբույրը վերածվում է նրանց համար ամենաթանկ բանի: Սա մի հուզիչ պատմություն է մեծ մարդկանց համար, որը հիշեցնում է մեզ, որ միայն սերն է գեղեցկացնում այն ամենը, ինչ շրջապատում է մեզ: Թատերախմբի հիմնադիր և տնօրեն Նինա Դիմիտրովան և դերասան Վասիլ Վասիլևը մամլո ասուլիսի ժամանակ ասացին, որ շատ գոհ են հայ հանդիսատեսից: «Մենք միշտ հանդիսատեսից ջերմություն ենք սպասում, հայ հանհիսատեսը «շոգեցրեց », ասաց Դիմիտրովան: Ներկայացումը անցել է լեփ-լեցուն դահլիճով և բուռն ծափահարություններով: Ներկայացումը բեմադրվել է 2005թ-ին Դանիայում գրող Հանս Քրիստիան Անդերսենի ծննդյան 200-ամյակի կապակցությամբ:
Ներկայացումը խաղարկվում է ռուսերեն, բուլարերեն և անգլերեն լեզուներով: Հայ հանդիսատեսին «Կրեդո»-ն ներկայացել է ռուսերեն: Մյուս տարի թատրոնը նշելու է իր 20-ամյակը և այդ առիթով նրանք բեմադրելու են «Խենթ Գոգոլի նամակները» ներկայացումը:
«Կրեդո» թատրոնը հիմնադրվել է 1992 թ.-ին Սոֆիայում` Կինոյի և թատրոնի ազգային ակադեմիայի շրջանավարտներ` դերասաններ Նինա Դիմիտրովայի և Վասիլ Վասիլևի կողմից: Իր առաջին թատերաշրջանը «Կրեդո» թատրոնը բացել է Ն. Գոգլի «Շինել» ներկայացումով, որը թատրոնին միջազգային ճանաչում է բերել և այն ցուցադրվել է Երևանում «Հայֆեստ2009»-ին:

5 Октябрь 2011 - 09:29 AMT
4 октября в Ереванском кукольном театре им. О. Туманяна был представлен спектакль “Отец всегда прав” (“Снежная комедия”) в исполнении болгарского театра “Кредо”. В основе спектакля лежат сказки Ганса Христиана Андерсена. Это история, окутанная снегом, она рассказывает о присутствующих в нашей жизни маленьких, но очень важных событиях, о поцелуе пожилых людей на празднике, ставшем самым дорогим в их жизни. Это трогательная история для взрослых, которая напоминает всем, что единственное украшение жизни человека – это любовь. Основатель труппы и директор театра Нина Димитрова и актер Васил Васильев во время пресс-конференции сказали, что очень довольны армянским зрителем. “Мы всегда ждем тепла, идущего от зрителя. На армянской сцене нам стало жарко”, – сказала Нина Димитрова. Спектакль прошел при полном аншлаге и удостоился бурных аплодисментов.
Спектакль поставлен в 2005 году в Дании в честь 200-летия со дня рождения писателя Ганса Христиана Андерсена. Спектакль игрался на русском, болгарском и английском языках. Для армянского зрителя театр “Кредо” сыграл на русском языке. В следующем году театр отметит свое 20-летие, и по этому поводу они запланировали поставить спектакль “Письма сумасшедшего Гоголя”.
Театр “Кредо” основан в 1992 году в Софии выпускниками Национальной академии кино и театра – актерами Ниной Димитровой и Василом Васильевым. Первым спектаклем, сыгранным театром, была “Шинель” Н.В. Гоголя, которая принесла театру мировую известность. Он также был представлен на “Айфест 2009”.