Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պատրաստ է գլխավորել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) ընտրացուցակն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում, եթե կուսակցությունը համապատասխան որոշում ընդունի: «Ես պարտավոր եմ կատարել մեր կուսակցության որոշումը: Եվ ինչ որոշի կուսակցությունը, այն էլ կլինի. իմ ցանկությունները կհամապատասխանեն կուսակցության որոշմանը»,- հայտնել է նա լրագրողներին Ազգային Ժողովում: Ընդ որում, վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀԿ-ում դեռևս չի քննարկվել այն հարցը, թե ով կգլխավորի կուսակցական ընտրացուցակը խորհրդարանական ընտրություններում:
Տիգրան Սարգսյանը մեկնաբանել է նաև ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի` Ազատության հրապարակում անցկացվող շուրջօրյա հանրահավաքները: Նրա խոսքով` ընտրությունների նախաշեմին յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ինքն է ընտրում իր պայքարի ռազմավարությունը:
Սկսած սեպտեմբերի 30-ից` ընդդիմության հանրահավաքները շուրջօրյա ակցիաների են վերաճել: Այս որոշումից հետո հավաքվածները սկսել են Ազատության հրապարակում վրաններ ամրացնել: Ոստիկանությունը կենդանի օղակի մեջ է վերցրել Ազատության հրապարակը և չի խոչընդոտում ցուցարարների ազատ ելումուտին հրապարակ: ՀԱԿ-ի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրապարակում հավաքվածներին հաղորդել է, որ շուրջօրյա հանրահավաքներն ու նստացույցերը կշարունակվեն 7 օր, այնուհետև կընդունվի որոշում դրանց շարունակման կամ դադարեցման մասին:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян готов возглавить партийный список Республиканской партии Армении (РПА) на будущих парламентских выборах, если партия примет соответствующее решение. “Решение нашей партии я обязан выполнить. И что решит партия, так и будет – мои желания будут соответствовать решению партии”, -заявил он журналистам в Национальном собрании. При этом премьер-министр подчеркнул, что в РПА обсуждения вопроса, кто возглавит партийный список на парламентских выборах, еще не было.
Тигран Саркисян также прокомментировал идущие сейчас на площади Свободы круглосуточные митинги оппозиционного Армянского национального конгресса. По его словам, в преддверии выборов каждая политическая сила сама выбирает стратегию своей борьбы.
Вечером 30 сентября на очередном санкционированном митинге Армянского национального конгресса было решено начать круглосуточные демонстрации. Лидер АНК Левон Тер-Петросян сообщил собравшимся на площади Свободы, что круглосуточные митинги и сидячая забастовка продлятся 7 дней, а затем будет принято решение об их продолжении или прекращении. Сейчас на площади Свободы разбит маленький палаточный лагерь.