Իշխանությունների և ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի միջև քաղաքական երկխոսությունն առաջին հերթին ձեռնտու է հենց ՀԱԿ-ին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի քրիստոնեա-դեմոկրատական միության առաջնորդ Խոսրով Հարությունյանը: Ըստ նրա, ՀԱԿ-ի գործողություններն այժմ ուղղված են ոչ այնքան իշխանությունների, որքան ընդդիմադիր ուժերի դեմ, Կոնգրեսը փորձում է ապացուցել, որ միակ ընդդիմադիր ուժն է Հայաստանում: Հարությունյանը հավելել է նաև, որ չնայած ՀԱԿ-ի հայտարարություններին ու արտահերթ ընտրությունների պահանջին, Կոնգրեսը պատրաստվում է հերթական ընտրություններին և ցանկանում է մոտենալ այդ օրվան նվազագույն կորուստներով: Նա նշել է, որ արդեն իսկ նկատվում է ՀԱԿ կողմնակիցների նվազման միտում: «Երկխոսությունը ՀԱԿ-ի համար դեմքը պահպանելու միակ միջոցն է»,-ասել է նա: Ընդ որում, Հարությունյանը նշել է, որ հանգիստ է վերաբերվում վրանային ճամբարն, և հավելել է, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ իր քաղաքական պայքարում պետք է նման հնարավորություն ունենա: Հարությունյանը նաև նշել է, որ երկխոսության մեջ պետք է շահագրգռված լինի նաև հանրությունը:
Ըստ նրա, երկխոսությունը կարող է նոր ավանդույթ ձևավորել մեզանում, ընդդիմության նոր կերպար ստեղծել, որը ոչ միայն փնովում է իշխանություններին, այլ նաև փորձում է կառուցողական առաջարկություններով ազդել քաղաքական գործընթացների վրա»:
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան ՀԱԿ հերթական հանրահավաքում որոշվեց շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսել: Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտնեց հավաքվածներին, որ շուրջօրյա հանրահավաքներն ու նստացույցը կտևեն 7 օր: Այժմ ՀԱԿ-ը վրաններ է խփել Ազատության հրապարակում:

Процесс политического диалога между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом (АНК) в первую очередь выгоден самому АНК. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер Христианско-демократического союза Армении Хосров Арутюнян. По его словам, действия АНК сейчас направлены не столько против властей, сколько против других оппозиционных сил, и Конгресс пытается доказать, что он является единственной оппозиционной силой в Армении. Арутюнян также добавил, что, несмотря на риторику АНК и требования внеочередных выборов Конгресс готовится к очередным выборам и хочет подойти к ним с наименьшими потерями. В связи с этим он заметил, что уже наблюдается тенденция уменьшения сторонников АНК. “Диалог – единственный способ для АНК сохранить свое лицо, влияние и сторонников”, – сказал он. При этом Арутюнян заметил, что спокойно относится к палаточному лагерю, и добавил, что каждая политическая сила в своей политической борьбе должна иметь такую возможность. Лидер Христианско-демократического союза Армении также подчеркнул, что в диалоге должно быть заинтересовано и само общество.
По его словам диалог может сформировать “новую традицию в нашем обществе, создать новый образ оппозиции, который не только ругает власти, но и пытается конструктивными предложениями влиять на политические процессы”.
Вечером 30 сентября на очередном санкционированном митинге Армянского национального конгресса было решено начать круглосуточные митинги. Лидер АНК Левон Тер-Петросян сообщил собравшимся на площади Свободы, что круглосуточные митинги и сидячая забастовка продляться 7 дней, а затем будет принято решение об их продолжении или прекращении. Сейчас АНК на Площади Свободы разбил маленький палаточный лагерь.