6 Հոկտեմբեր 2011 - 10:35 AMT
«Հայֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը 2012 թ-ից Պերմի «Սպիտակ գիշերները Պերմում» փառատոնի շրջանակներում կազմակերպելու է իր սեփական նախագիծը: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՌԴ Պերմի երկրամասի ղեկավարի տեղակալ Բորիս Միլգրամը: Նա նաև նշեց, որ այն լինելու է փոքրիկ փառատոն մեծ փառատոնի մեջ: Միլգրամի խոսքով դեռ առայժմ որոշված չէ թե ինչ անուն է կրելու փառատոնը, բայց շեշտեց, որ այն լինելու է փողոցային թատրոնների ու կրկեսների թատրոն:
«Հայֆեստ2011» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնի շրրջանակներում Պերմի երկրամասից Հայաստան է եկել պատվիրակություն, որի կազմում է Բորիս Միլգրամը, Պերմի կառավարության «Մշակույթի նորարարության և քաղաքային միջավայրի ստեղծման » նախագծի տնօրեն Վերոնիկա Վայսմանը:
Այս տարի հունիսին փառատոնում Հայաստանը «Մեծ Կովկասի օրերը Պերմում» շարքի շրջանակներում ներկայացրել են Երևանի Հովհ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնը իր «Ակ-Ակ» ներկայացմամբ, «Միհր» թատրոնը հանդիսատեսի դատին նրկայացրել է «Գույներ» և «Սև ամրոց» ներկայացումները: Համերգային մասը ապահովել են «Art Voices» ջազային սեքստետը: Ֆիլմերի բաժնում Հայաստանից ներկայացվել էին «Խճճված զուգահեռներ», «Վերջին լարախաղացը», «Բաց երկնքի տակ» և «Աշնան արևը» ֆիլմերը: Կովկասը ներկայացրել են Ինգուշեթիան, Ադրբեջանը, Դաղստանը, Իրանը և Հյուսիսային Օսեթիան:

Председатель международного театрального фестиваля “Айфест 2011” Артур Гукасян в рамках предстоящего в 2012 году фестиваля “Белые ночи Перми” организует свой собственный проект. Об этом в беседе с журналистами заявил заместитель председателя правительства Пермского края Борис Мильграм. Он также отметил, что это будет маленький фестиваль внутри большого. По словам Мильграма, пока не решено, как будет называться фестиваль, но подчеркнул, что это будет фестиваль уличных театров и цирков.
В рамках 9-го международного театрального фестиваля “Айфест 2011” в Армению приехала делегация из Пермского края, в составе которой Борис Мильграм и директор проектного офиса “Инновации в культуре и развитие городской среды” Вероника Вайсман.
В этом году в июне Армению в рамках цикла “Дни Великого Кавказа в Перми” представил кукольный театр имени О. Туманяна со спектаклем “Ак-Ак”, театр “Мигр” представил на суд зрителей спектакли “Цвета” и “Черный замок”. Концертную программу обеспечил джазовый секстет “Art Voices”. В разделе кино были представлены фильмы “Запутанные параллели”, “Последний канатоходец”, “Под открытым небом” и “Осеннее солнце”. Кавказ представляли Ингушетия, Азербайджан, Дагестан, Иран и Северная Осетия.