11 Սեպտեմբեր 2000 - 14:30 AMT
11.09.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Սեպտեմբերի 14-ին Վրաստան կժամանեն մոտ 70 ամերիկյան ականազերծող մասնագետներ: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Ամերիկյան մասնագետները օգնություն կցուցաբերեն Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի սակրավորներին: Մասնագետների վերապատրաստումը կանցկացվի Թբիլիսիի մոտակայքում տեղակայված ռազմական բազայում եւ «կոչված է լինելու ստեղծել Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ բարեկեցության իրական պայմաններ»,- նշվում է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ: Հարավային Կովկասի երեք պետություններին հատկացվող օգնության ողջ ծավալը կազմում է 1 միլիոն դոլար:
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի` 2000 թ-ի հուլիսին ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում նրա ամերիկյան գործընկեր Ուիլյամ Քոենը հայտարերել էր, որ ԱՄՆ կաջակցի Հայաստանին` ղարաբաղյան պատերազմից հետո մնացած հակահետեւակային ականների ոչնչացման գործում:–0–

11 Сентябрь 2000 - 14:30 AMT
11.09.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Около 70 американских специалистов по разминированию прибудут в Грузию 14 сентября. Об этом говорится в официальном сообщении Госдепартамента США.
Американские специалисты окажут помощь саперам из Армении, Грузии и Азербайджана. Переподготовка специалистов будет проходить на военной базе рядом с Тбилиси и “будет призвана создать реальные условия для мира и благополучия на Южном Кавказе”, – говорится в заявлении Госдепартамента. Вся помощь, которая будет оказана трем странам Южного Кавказа, оценивается в один миллион долларов.
В июле 2000 года, в ходе визита министра обороны Армении Сержа Саркисяна в США, его американский коллега Уильям Коэн заявил, что США помогут Армении в деле уничтожения противопехотных мин, оставшихся после завершения карабахской войны. –0–