6 Հոկտեմբեր 2011 - 16:32 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 6-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, hայ պարարվեստի երախտավոր Վանուշ Խանամիրյանի մահվան կապակցությամբ:
Վանուշ Խանամիրյանի ընտանիքին, հարազատներին ու գործընկերներին, ինչպես նաև նրա բարձր արվեստի բոլոր երկրպագուներին ուղղված հանրապետության ղեկավարի ցավակցական հեռագրում ասվում է. «Վանուշ Խանամիրյանը մեր մշակույթի այն գործիչներից է, ով նշանակալի ներդրում է ունեցել հայ արվեստի զարգացման և այն աշխարհում ճանաչելի դարձնելու գործում: Նրա անզուգական կատարումները բարձր են գնահատվել թե՛ մասնագետների, թե՛ նրանով հիացող հազարավոր հանդիսատեսների կողմից: Նա արժանիորեն վայելում էր մեծ ժողովրդականություն և իր ուրույն ավանդն էր բերում և՛ որպես մշակույթի կազմակերպիչ, և՛ իր հայրենանվեր, քաղաքացիական դիրքորոշմամբ: Վանուշ Խանամիրյանի անունը և վառ կերպարը հավերժ կմնան մեր սրտերում և հայ արվեստի պատմության մեջ»:
Հոկտեմբերի 5-ին 84 տարեկան հասակում մահացել է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ Վանուշ Խանամիրյանը: Օգոստոսի սկզբին հայ պարարվեստի լեգենդը սրտանոթային համակարգի լուրջ խնդիրներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ բուժման կուրս էր անցել: Խանամիրյանը երկար տարիներ Պարի պետական համույթի մենակատարն էր, այնուհետև` գեղարվեստական ղեկավարը, Հայաստանի պարային արվեստների գործիչների միության նախագահը։

6 Октябрь 2011 - 16:32 AMT
Президент Армении Серж Саргсян направил соболезнование в связи с кончиной Народного артиста Армении Вануша Ханамиряна.
В телеграмме, в частности, говорится: “Вануш Ханамирян – один из тех деятелей искусства, которые внесли огромный вклад в дело развития армянского искусства. Его неповторимые исполнения высоко оценивали как профессионалы, так и многотысячная публика. Он заслуженно пользовался большой популярностью и вносил огромную лепту и как организатор, и как патриот, своей гражданской позицией. Имя Вануша Ханамиряна и его яркий образ навсегда останутся в наших сердцах и в истории армянского искусства”.
Вануш Ханамирян скончался 5 октября на 84-ом году жизни. С начала августа у легенды армянского танца были проблемы с сердцем, и он был перевезен в больницу, где проходил лечение.
Ханамирян долгие годы был солистом Государственного ансамбля танца, а затем его художественным руководителем, главой Союза деятелей танцевальных искусств Армении.