Որքան արագ վերսկսվեն Ղարաբաղի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները, այնքան լավ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է նա վերաբերվում այն փաստին, որ Ադրբեջանն օգտագործում է տարածաշրջանում իրագործվող ԵՄ էներգետիկ ծրագրերի ռեսուրները սպառազինվելու համար: Նրա խոսքով, անգործությունը հանգեցնում է պատերազմի: «Այսպիսով, միակ լուծումը կարող է լինել այն, որ հայերը և ադրբեջանցիները ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում վերսկսեն բանակցային գործընթացը»,- ասել է նա: Միաժամանակ նա հույս է հայտնել, որ ավելի լավ կլինի, եթե բանակցությունների վերսկսման մեկնակետ լինի խաղաղություն հաստատելու նպատակը: «Խաղաղության հաստատումն անհրաժեշտ է երկու երկրներին»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով Հայաստանում էներգետիկ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությանը, Սարկոզին ասել է, որ այդ նպատակով ապագայում Հայաստան է ժամանելու ֆրանսիական առաքելությունը, որը պետք է պարզի, թե ինչպիսի հնարավորություններ կան միջուկային էներգիայի օգտագործման տեսանկյունից: Սարկոզիի խոսքով, Հայաստանը դրա կարիքն ունի:
Ելնելով դրանից` Ֆրանսիայի նախագահը մեծ նշանակություն է տվել Ադրբեջանի հետ բանակցությունները շարունակելուն և խաղաղություն հաստատելուն: Այդ առումով Սարկոզին կարևոր է համարում էներգետիկայի ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության շարունակությունը:

Чем скорее возобновятся переговоры между Арменией и Азербайджаном по карабахскому конфликту, тем лучше. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил президент Франции Николя Саркози, отвечая на вопрос о том, как он относится к тому факту, что Азербайджан использует средства от реализуемых в регионе энергетических программ ЕС, для того чтобы вооружаться. По его словам, бездействие приводит к войне. “Таким образом, единственным решением может быть то, что армяне и азербайджанцы в рамках Минской группы ОБСЕ возобновили переговорный процесс”, – сказал он. При этом он выразил уверенность, что будет лучше, если отправной точкой возобновления переговоров между двумя странами будет цель установления мира. “Установление мира необходимо обеим странам”, – сказал он.
Касаясь осуществления возможных энергетических программ в Армении, Саркози сказал, что с этой целью в ближайшие недели в Армению прибудет французская миссия, которая должна выяснить какие возможности есть с точки зрения мирного использования ядерной энергии. По мнению Николя Саркози Армения в этом нуждается.
Исходя из этого, президент Франции придал большое значение продолжению переговоров с Азербайджаном и установлению мира. В этом контексте Саркози считает важным продолжение армяно-французского сотрудничества в сфере энергетики, для развития новых источников энергии.