Հայաստանը միշտ կարող է ապավինել Ֆրանսիայի քաղաքական աջակցությանը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին: Ըստ նրա, Ֆրանսիան մեծապես կարևորում է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները: Նա նշել է, որ այս այցը շատ կարևոր է իր համար, քանի որ տարածաշրջանը ռազմավարական նշանակություն ունի աշխարհի կայունության համար:
«Այն ուղին, որ Հայաստանն անցել է անկախության 20 տարիներին, չնայած տարածաշրջանի անկայունությանը, հաջող է եղել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ չնայած պատերազմին ու հակամարտություններին, Երևանի հաջողությունները ժողովրդվարության ու տնտեսության զարգացման գործում վկայում են կատարված աշխատանքի որակի մասին: Ֆրանսիայի նախագահը նշել է, որ Հայաստանում կատարվող իրադարձությունները միշտ եղել են Ֆրանսիայի ուշադրության կենտրոնում, քանի որ երկրում կա մեծ հայ համայնք, որը կաևոր դերակատարություն ունի երկրի կյանքում:
«Հայերը լավ գիտեն, որ երբ աշխարհը կործանվում էր, ես նկատի ունեմ Հայոց ցեղասպանությունը, Ֆրանսիան ձեռք մեկնեց ու ընդունեց նրանց: Այսօր Հայաստանը միայնակ չէ, Ֆրանսիան առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի Հայաստանի հետ»,-ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:

7 Октябрь 2011 - 08:05 AMT
Армения всегда может полагаться на политическую поддержку Франции. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил президент Франции Николя Саркози. По его словам, Франция придает большое значение армяно-французским отношениям. При этом он отметил, что данный визит для него очень важен, так как регион имеет стратегическое значение для стабильности в мире.
«Тот путь, который Армения прошла на протяжении 20 лет со дня своей независимости, несмотря на нестабильность региона, был успешным», – сказал он, добавив, что, несмотря на войну и конфликты, успехи Еревана в вопросе демократизации и развития экономики, говорят о качестве проделанной работы. Президент Франции также подчеркнул, что события, происходящие в Армении, всегда были в центре внимания Франции, так как в стране есть большая армянская община, играющая важную роль в жизни страны.
“Армяне хорошо знают, что когда мир для них рушился, я имею ввиду Геноцид армян, Франция протянула им руку помощи и приняла их. Сегодня, Армения не одинока, так как у Франции особые отношения с ней”, – отметил президент Франции.