Այսօր` հոկտեմբերի 7-ին «Հայֆեստ» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակում Համազգային պետական թատրոնի բեմում կայանալու է Միացյալ Թագավորության Proto-type թատրոնի «Երրորդ անձ` Բոննի և Քլայդ» մուլտիմեդիոն բեմադրությունը: Ներկայացման աջակիցն է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը:
Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Փիթեր Փեթրալիան լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ներկայացման մեջ փորձում է հասկանալ, թե ինչու են այդ երկու հանցագործները` Բոնին ու Քլայդը այդքան սիրված: Բացի վերը նշված հերոսներից, ներկայացումը, ըստ ռեժիսորի, նաև դերասանների մասին է: «Ներկայացումը զվարճալի է, բայց այնտեղ անցում է կատարվում դեպի լուրջ իրավիճակներ», ասաց Փեթրելիան:
«Երրորդ անձ` Բոննի և Քլայդ» (Redux) բեմադրությունը պատմություն է երեք տարի շարունակ բանկեր թալանող և սպանություններ կատարող Բոննի Փարկեր և Քլայդ Բարոու զույգի մասին: Նրանց պատմությունն ավարտվեց հանկարծակի, երբ 1934 թվականին Լուիզիանայում ոստիկանությունը դարանակալեց և սպանեց նրանց: Ոչ ոք տեղյակ չէ բոլոր մանրամասներին, սակայն նրանց քրեական սիրո պատմությունը դարձավ հայտնի լեգենդ ողջ աշխարհում: Վկայությունների, անձնական պատմությունների, բամբասանքների, վավերացումների, վիդեոների և նկարների հիման վրա Բոննիի և Քլայդի պատմությունը վերաշարադրվում է` բացահայտելով այն դրդապատճառները, որոնց շնորհիվ այս տխրահռչակ սիրահարների կյանքի ու մահվան պատմությունը տարիներ շարունակ հմայում է հանդիսատեսին:
Proto-type-ը երիտասարդ թատրոն է, հիմնադրվել է 1997 թ-ին Նյու Յորքում, և վերահիմնավորվել 2006թ-ին Մեծ Բրիտանիայում: «Երրորդ անձ` Բոննի և Քլայդ» ներկայացումը բեմադրվել է 2004թ-ին և վերամշակվել 2009 թ-ին: Այն ներկայացվել է միայն մեծ Բրիտանիայում:

7 Октябрь 2011 - 09:30 AMT
Художественный руководитель театра Питер Петралиа в беседе с журналистами сказал, что посредством спектакля пытается понять, почему эти два преступника – Бонни и Клайд, так полюбились зрителю. Помимо этих героев, по словам режиссера, спектакль рассказывает и об актерах. “Спектакль легкого, развлекательного характера, но в нем затрагиваются серьезные темы и ситуации”, – сказал Петралиа.
Спектакль “Три персоны: Бонни и Клайд” (Redux) – это рассказ о влюбленной паре: Бонни и Клайде, которые три года подряд грабили банки и убивали людей. Их история оборвалась внезапно, когда в 1934 году в Луизиане полиция устроила засаду и убила их обоих. Подробностей никто не знает, однако эта криминальная история любви стала известной легендой во всем мире. На основе свидетельств, личных рассказов, слухов, документов, видеороликов и фотографий была сделана попытка восстановить историю Бонни и Клайда, раскрыть причину восхищения зрителя этой грустной историей жизни и смерти знаменитой пары.
“Proto-type” – довольно молодой театр, он основан в1997 году в Нью-Йорке, с 2006 года театр действует в Великобритании. Спектакль “Три персоны: Бонни и Клайд” был поставлен 2004 году и переработан в 2009. До этого он был представлен только в Великобритании.