8 Հոկտեմբեր 2011 - 08:06 AMT
Հայաստանի ԳԱԱ հյուրընկալում է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, Ռուսաստանի գիտություների ակադեմիայի փոխնախագահ, ակադեմիկոս Ժորես Ալֆյորովին: Նա ընտրված է ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր անդամ:
Ինչպես հայտնում է ԳԱԱ մամլո ծառայությունը, ՀՀ ԳԱԱ ընդհանուր ժողովը որոշեց Ռուսաստանի գիտություների ակադեմիայի փոխնախագահ ակադեմիկոս Ժորես Ալֆյորովին շնորհել ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր անդամի տիտղոս: Դիպլոմը նրան կհանձնվի հոկտեմբերի 10-ին:
Հոկտեմբերի 11-ին Աշտարակի ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի կունենա «Լազերային ֆիզիկա 2011» միջազգային գիտաժողովը, որտեղ զեկույցով հանդես կգա Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ժորես Ալֆյորովը: Նույն օրը նա հանդես կգա «21-րդ դարի կիսահաղորդիչների հեղափոխությունը» թեմայով զեկույցով:
Ժորես Ալֆյորովը ծնվել է 15.03.1930 թ., Վիտեբսկ, Բելառուս 28.11.1972 թ.-ից թղթակից անդամ – Ընդհանուր ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի բաժանմունք (ֆիզիկա), 15.03.1979 թ.-ից ակադեմիկոս – Ընդհանուր ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի բաժանմունք (ֆիզիկա, աստղաֆիզիկա), 25.04.1990 թ.-ից Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ: 2000թ. ֆիզիկայի գծով Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր` կիսահաղորդչային հետերոկառուցվածքների բնագավառում հետազոտությունների համար:

Армению посетит лауреат Нобелевской премии, вице-президент Российской академии наук Жорес Алферов, избранного почетным членом Академии. Как сообщает пресс-служба НАН РА, на расширенном заседании Президиума НАН Армении 10 октября Жоресу Алферову будет вручен диплом почетного академика НАН Армении.
11 октября в Институте физических исследований (ИФИ) в Аштараке состоится международная конференция «Лазерная физика 2011», на которой вице-президент Российской академии наук Жорес Алферов выступит с докладом. В тот же день академик прочтет лекцию на тему «Полупроводниковая революция 21-го века».
Жорес Алферов получил Нобелевскую премию по физике в 2000 году за разработку полупроводниковых гетероструктур и создание быстрых опто- и микроэлектронных компонентов. Он является почетным членом более 50 различных научных центров. Является автором 500 научных статей, 3 монографий и 50 открытий.