8 Հոկտեմբեր 2011 - 09:59 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի երկօրյա այցը Հայաստան կարելի է ապարդյուն համարել, և այն ընդամենն ընդգծել է երկու երկրների միջև առկա երկկողմանի հարաբերությունները: Այդ մասին հոկտեմբերի 8-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: «Սարկոզին ոչ մի նոր բան չի ասել թե Հայոց ցեղասպանության, թե ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ»,- ասել է նա:
Միաժամանակ քաղաքագետը հավելել է, որ Ֆրանսիան ընդունակ չէ ոչինչ ասել ոչ ղարաբաղյան հակամարտության, ոչ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին, ավելին, նա ընդունակ չէ փոխել տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակը: «Նույնիսկ Եվրոպան չի կարող»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է Շաքարյանցը, Թուրքիան արդեն պատասխանել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Սարկոզիի կոչին` հիշեցնելով Ֆրանսիայի գաղութային անցյալի մասին: Այդ առումով հայ քաղաքագետը հավելել է, որ դա հերթական անգամ ցույց է տվել, որ Թուրքիայից երբեք պետք չէ սպասել քաղաքակիրթ պատասխանի, «թուրքը միշտ թուրք է մնում»:

8 October 2011 - 09:59 AMT
Armenian political analyst assessed the 2-day visit of French President Nicolas Sarkozy to Yerevan as “ineffectual”.“The visit merely underscored Armenia-France ties, with Sarkozy making no new comment on either the Armenian Genocide or Karabakh conflict,” Sergey Shakaryants told a news conference in Yerevan.
“The Europe and, consequently France are unable to contribute to Karabakh settlement, Armenia-Turkey ties, and moreover, positively affect the military and political situation in the region,” the expert noted.
Commenting on Turkey’s response to Sarkozy’s urge to come to terms with its past, the expert cited Davutoglu, who reminded France of its colonial history. “Which proves Turkey incapable of civilized response,” Shakaryants stressed.