8 Հոկտեմբեր 2011 - 10:50 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Հայաստանի ազգային հերոս, աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին: Հանդիպմանը ներկա են եղել Ազնավուրի իմպրեսարիո Լևոն Սայանը, ֆրանսիացի արվեստի գործիչներ Ժերոմ Ռևոնը և Ստեֆան Գատոն:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների բարձր մակարդակի վերջին փոխայցելություններին, որոնք, նրանց համոզմամբ, հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամության ևս մեկ վկայություն են և նոր խթան կդառնան երկու երկրների հարաբերությունների առավել ամրապնդման ու զարգացման գործում:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում նախագահը Լևոն Սայանին է հանձնել նրան շնորհված ՀՀ պետական պարգևը` Պատվո շքանշանը, որ պարոն Սայանն ստացել էր դեռևս 2009 թվականին` հայ ֆրանսիական բարեկամական կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև երկարամյա ազգանպաստ գործունեության համար: Իսկ Ժերոմ Ռևոնին և Ստեֆան Գատոյին Հանրապետության ղեկավարը հանձնել է Մովսես Խորենացու մեդալ, որով արվեստի այս գործիչները պարգևատրվել էին ՀՀ անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ և հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Նախագահը շնորհավորել է պարգևատրման կապակցությամբ և հանդիպման պատեհ առիթով մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել այն գործունեության համար, որը բարձր է գնահատվել Հայաստանում` ՀՀ պետական պարգևների արժանանալու հիմք դառնալով:

7 сентября президент Армении Серж Саргсян встретился с всемирно известным шансонье Шарлем Азнавуром. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, в ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающийся последних взаимных визитов президентов Армении и Франции, которые по убеждению собеседников являются свидетельством армяно-французской вековой дружбы и будут способствовать развитию и укреплению отношений между двумя странами.
В ходе встречи президент Армении также вручил присутствующему на встречи импресарио Азнавура Левону Саяну медаль Почета за вклад в укрепление и развитие армяно-французских отношений в 2009 году , а также двухлетнюю деятельность во благо нации.
Серж Саргсян также вручил деятелям искусства Жерому Ревону и Стефану Гато медаль “Мовсес Хоренаци”, которой они были вознаграждены в связи с 20-летием провозглашения независимости Республики Армения, а также за значительный вклад в развитие и укрепление армяно-французских связей в сфере культуры.