9 Հոկտեմբեր 2011 - 10:52 AMT
Հոկտեմբերի 8-ին ավարտվեց «Հայֆեստ 2011» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնը: Փակման արարողությանը ներկա էին փառատոնի մասնակիցներն ու հյուրերը: «Հայֆեստ 2011» փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին փառատոնին մասնակցելու համար՝ ընդգծելով, որ հաջորդ տարի փառատոնը կնշի իր 10-ամյակը: Փակման արարողությանը Ղուկասյանը հավաստագրեր է շնորհել բոլոր մասնակիցներին, կամավորներին և ԶԼՄ-ներին, որոնք ակտիվորեն լուսաբանում էին փառատոնը: Փառատոնի նախագահը 2 հավաստագիր է շնորհել PanARMENIAN.Net-ին, մեկը՝ տեղեկատվական աջակցության, երկրորդը՝ փառատոնի ակտիվ լուսաբանման համար:
«Հայֆեստ 2011» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնը կայացավ հոկտեմբերի 1-ից 8-ը: Այս տարի փառատոնին հանդես եկան 16 երկրներից 30 թատերախումբ 60 ներկայացումով: Փառատոնի ուշագրավ հյուրերից էին Մեծ Բրիտանիայից` Էդինբուրգի «Պրոտոթայփ» թատրոնը: Առաջին անգամ կայացավ «Մենության տանգո» 3D ներկայացումը Բրիտանիայից, որի բեմադրիչն է Բիլլի Քոուին: Փառատոնին ներկա էին նաև Պերմի շրջանի մշակույթի նախարար Նիկոլայ Նովիչկովը, փոխվարչապետ Բորիս Միլգրամը, քանի որ այս տարի «Միհր» թատրոնը Հայաստանը ներկայացրել է «Սպիտակ գիշերները Պերմում» արվեստների փառատոնին: Փառատոնի նախագահ Վերոնիկա Վայսմանը նույնպես հյուրընկալվել էր փառատոնին: Փառատոնում ընդգրկված էին հիմնական և ֆրինջ ծրագրերը: Տեղի ունեցան տիկնիկային, երաժշտական, պարային և այլ բեմադրություններ: Մասնակցեցին թատրոններ Դանիայից, Իտալիայից, Հունգարիայից, Լատվիայից, Բուլղարիայից և այլ երկրներից: Տեղի ունեցան նաև վարպետության դասեր բրիտանացի պրոֆեսոր Նոյել Վիթսից, Բալթիկ սիրքլ միջազգային թատերական փառատոնի հիմնադիր Յուկա Հյութից:

8-ого октября завершился 9-ый международный театральный фестиваль “Айфест 2011”. На церемонии закрытия присутствовали участники и гости фестиваля. Председатель международного театрального фестиваля “Айфест 2011” Артур Гукасян поблагодарил всех за участие в фестивале, подчеркнув, что в следующем году фестиваль отметит 10-летие. На церемонии закрытия Гукасян вручил сертификаты всем участникам, волонтерам и СМИ, которые активно освещали фестиваль. Председатель фестиваля вручил PanARMENIAN.Net 2 сертификата, один – за информационную поддержку, второй – за активное освещение фестиваля.
9-ый международный театральный фестиваль “Айфест 2011” проходил с 1 по 8 октября. В этом году в фестивале принимали участие 30 театральных трупп с 60 спектаклями из 16 стран мира. Среди гостей фестиваля особый интерес представлял британский театр “Прототайп” из Эдинбурга. Впервые было представлено “Tango de Soledad” (“Танго одиночества”) в формате 3D британского хореографа Билли Коуи. Также на фестивалеприсутствовали вице-премьер Пермской области Борис Милграм, поскольку в этом году армянский театр “Мигр” был участником российского фестиваля “Белые ночи Перми” и председатель фестиваля Вероники Вайсман. На фестивале представелись кукольные, музыкальные, хореографические спектакли, а также другие постановки. В мероприятии приняли участие театры из Италии, Франции, Латвии, Болгарии, Дании, Великобритании и других стран.