Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 8-ին այցելել է Էջմիածին ` մասնակցելու քաղաքի օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին:
Սերժ Սարգսյանն Էջմիածնում նաև հարգանքի տուրք է մատուցել արցախյան ազատամարտի հերոսների հիշատակին՝ ծաղիկներ դրել Արցախի հերոսամարտի հուշարձանին: Նախագահն այնուհետև մասնակցել է Էջմիածնի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր նիստին: Տոնի առթիվ, Էջմիածնի ավագանու որոշման հիման վրա, Սերժ Սարգսյանին շնորհվել է Էջմիածին քաղաքի պատվավոր քաղաքացու կոչում: Հանրապետության ղեկավարը, շնորհավորելով բոլոր էջմիածինցիներին՝ քաղաքի տոնի կապակցությամբ, ասել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է արժանանալ այս քաղաքի պատվավոր քաղաքու կոչմանը, որովհետև Էջմիածինը նախ համայն հայության հոգևոր կենտրոնն է, երկրորդ` Էջմիածինը մեր հազարամյա պատմություն ունեցող հայրենիքի մայրաքաղաքներից մեկն է և երրորդ, որ պակաս կարևոր հանգամանք չէ՝ մեր անկախության կերտման գործում էջմիածինցիների վաստակը շատ մեծ է»:
Սերժ Սարգսյանը էջմիածինցիների հետ հանդիպմանը խոսել է նաև Ֆրանսիայի նախագահի Հայաստան կատարած պետական այցի արդյունքների մասին: Նշելով, որ Ֆրանսիան մեծ ութնյակի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ է, հանրապետության ղեկավարն ասել է, որ այդ երկրի նախագահի Հայաստանում արված հայտարարությունները չեն կարող պահի տակ ասվել կամ ինչ-որ մեկին դուր գալու համար: Իր խոսքում նախագահն ընդգծել է, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին Սարկոզիի հայտարարություններն ապացուցում են, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու՝ 3 տարի առաջ Հայաստանի հնչեցրած ցանկությունը ոչ մի կերպ չի ազդում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի վրա:
Հոկտեմբերի 6-7 Երևանում էր գտնվում Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին, որը հայտարարել է, որ եթե Թուրքիան մինչև տարվա վերջ չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա Ֆրանսիան կընդունի Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրենքը:

Президент Армении Серж Саргсян 8-ого октября в Эчмиадзине принял участие в праздничных мероприятиях посвященных Дню города.
Президент почтил память героев войнов-асвободителей Карабахской войны, поставив цветы на памятнике. После этого президент принял участие в торжественном заседании, посвященного Дню города. В честь праздника президенту Саргсяну было вручено звание почетного гражданина города. Президент республики, поздравив всех жителей Эчмиадзина с праздником, сказал: “Для меня большая честь удостоится звания почетного гражданина этого города, потому что Эчмиадзин – духовный центр всех армян. Во вторых, этот город является одной из столиц нашей родины, имеющей многовековую историю, и в третьих, что не маловажно, жители этого города внесли огромный вклад в дело становления независимости Республики Армения”, сказал Саргсян.
Серж Саргсян на встрече с жителями духовной столицы рассказал также о результатах государственного визита президента Франции Николя Саркози в Армению, подчеркнув, что Франция входит в состав большой восьмерки и является постоянным членом Совета безопасности ООН. Глава Республики сказал, что заявления президента такой страны не звучат просто для того, чтобы кому-то понравиться. В своей речи президент подчеркнул, что заявления Саркози о признании Турцией Геноцида армян доказывают, что желание Армении, озвученного 3 года назад, о налаживании отношений с Турцией, никоим образом не влияет на процесс международного признания Геноцида армян.
6-7 октября в Ереване находился президент Франции Николя Саркози, который заявил, что если Турция до конца года не признает Геноцид армян, Франция примет закон о криминализации отрицания Геноцида армян.