10 Հոկտեմբեր 2011 - 07:08 AMT
Թուրքիայի հետ սահմանի բացման խնդիրը միշտ եղել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում և Հայ-թուրքական արձանագրություններն այդ ուղղությամբ արված առաջին քայլն էր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը՝ հիշեցնելով, որ 2009թ. փորձ արվեց դիվանագիտական ու պետական հարաբերություններ հաստատել «մեր հարևանի հետ, որի հետ մենք դարավոր խնդիրներ ունենք»:
Անդրադառնալով արձանագրությունների դրական արդյունքներին՝ նա նշել է, որ առաջին հերթին հարված հասցվեց թուրքական դիվանագիտությանը, և համաշխարհային հանրությունը, մասնավորապես, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու ԵՄ-ն ճանաչեցին Թուրքիային որպես անպատասխանատու ու ոչ կառուցողական գործընկեր: Երկրորդը, ըստ փորձագետի, ձախողվեց Թուրքիայի հռչակած «զրո խնդիրներ հարևանների» հետ քաղաքականությունը, երրորդը՝ արձանագրություններն ու պատմական հանձաժողովի ստեղծման մասին առաջարկը հակառակ արձագանքն ունեցան Թուրքիայում՝ ճեղքվածք առաջացնելով թուրքական պաշտոնական պատմագրության մեջ. «Հայտնվեց թուրք պատմաբանների մի խումբ, որոնք այլ տեսակետ ունեն Հայոց ցեղասպանության մասին»: Բացասական պահերի թվում Մելքոնյանը նշել է Հայաստանի ու Սփյուռքի միջև առաջացած լարվածությունը արձանգրությունների որոշ վիճահարույց կետերի շուրջ՝ նշելով, սակայն, որ այս տարիների ընթացքում այն չեզոքացավ: Մելքոնյանը գտնում է, որ ի սկզբանե ցուցաբերած պատրաստակամությանը հակառակ, արձանագրությունները Թուրքիային ձեռնատու չէին: «Եթե արձանագրություններն այդքան լավը լինեին Թուրքիայի համար, նա վաղուց արդեն ընդունած կլիներ դրանք»,-ասել է Ռուբեն Մելքոնյանը՝ հավելելով, որ Թուրքիան հաստատ այդ իրավիճակից չշահեց:
Թուրքիայի Նախարարների խորհուրդը սեպտեմբերի 23-ին խորհրդարանի օրակարգ է վերադարձրել Հայ-թուրքական արձանագրությունները, հաղորդել են թուրքական լրատվամիջոցները: Թուրքիայի խորհրդարանի կանոնադրության համաձայն, այն օրինագծերը, որոնք չեն հաստատվել կոնկրետ օրենսդրական փուլի ընթացքում, չեղյալ են հայտարարվում: Դրա արդյունքում Հայ-թուրքական արձանագրությունները դուրս էին մնացել խորհրդարանի նոր համագումարի օրակարգից: Սակայն օրենսդրության մեջ կա ևս մեկ կետ, որի համաձայն, կառավարությունը կամ պատգամավորները կարող են վերականգնել փաստաթղթերն օրակարգում:

10 Октябрь 2011 - 07:08 AMT
Проблема открытия границ с Турцией всегда была во внешнеполитической повестке Армении и армяно-турецкие Протоколы были самым серьезным и ощутимым шагом в этом направлении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель декана факультета Востоковедения ЕГУ, тюрколог Рубен Мелконян, напомнив, что в 2009 году была попытка установить дипломатически и государственные отношения с “нашим соседом, с которым у нас вековые проблемы”.
Обращаясь к положительным результатам Протоколов, он отметил, что в первую очередь был нанесен удар по турецкой дипломатии, и мировое сообщество, в частности США, Россия и ЕС признали Турцию безответственным и неконструктивным партнером. Во вторых, по словам эксперта, провалилась политика Турции “ноль проблем с соседями”, и в третьих Протоколы и предложение о создании исторической комиссии вызвало обратную реакцию в Турции, и привела к трещине в турецкой официальной историографии: “Появилась группа турецкий историков, у которых есть иной взгляд на проблему Геноцида армян”. Среди отрицательных моментов, Мелконян отметил напряженность в отношениях Армении и Диаспоры из-за некоторых спорных пунктов Протоколов, однако, при этом, он заметил, что за эти годы напряженность нейтрализовалась.
Мелконян считает, что, несмотря на изначальную готовность, Протоколы Турцию не устраивали. “Если бы протоколы были бы такими хорошими для Турции, то они давно были бы приняты турецким парламентом”,- заявил он, добавив, что Турция от нынешней ситуации точно не выиграла.
23 сентября Совет министров Турции вернул в повестку парламента армяно-турецкие Протоколы, сообщили турецкие СМИ. В соответствии с уставом парламента Турции, законопроекты, которые не были утверждены в ходе конкретного законодательного этапа, признаются недействительными. В результате чего армяно-турецкие протоколы были изъяты из повестки парламента нового созыва. Но в законодательстве также есть пункт, согласно которому правительство или депутаты могут вернуть документы в повестку.