10 Հոկտեմբեր 2011 - 07:25 AMT
Հոկտեմբերի 11-ին Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը` ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, տեղի կունենա Մարսելի Սահակ-Մեսրոպ երգչախմբի համերգը` նվիրված ՀՀ անկախության 20-ամյակին, հայտնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամլո ծառայությունը:
Ողջույնի խոսքով ելույթ կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
ՀՀ անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ` Մարսելի Սբ Սահակ-Սբ. Մեսրոպ Սրբոց Թարգմանչաց եկեղեցու երգչախմբի հիմնադիր ղեկավար Խաչիկ Յիլմազյանը պարգևատրվել է ՀՀ նախագահի «Մովսես Խորենացի» մեդալով, որը հանդիսավոր պայմաններում վաստակաշատ խմբավարին կհանձնի ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Մարսելի Սբ Սահակ-Սբ. Մեսրոպ Սրբոց Թարգմանչաց եկեղեցու երգչախումբը մեծ ճանաչում ունի Ֆրանսիայում, Բուլղարիայում, Իսպանիայում, Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Շվեյցարիայում, Գերմանիայում, Ավստրիայում, Կանադայում: Հայապահպանության, ինչպես նաև Ֆրանսիայում հայ արվեստի և մշակույթի պահպանման և տարածման գործում ունեցած մեծ ներդրման համար Խաչիկ Յիլմազյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին 2-րդի կողմից պարգևատրվել է «Սուրբ Սահակ-Մեսրոպ» շքանշանով: Հաշվի առնելով Խաչիկ Յիլմազյանի` Սփյուռքում կատարած հայրենանվեր գործունեությունը և հայ մշակույթի պահպանման և տարածման գործում ունեցած մեծ վաստակը` Խաչիկ Յիլմազյանը պարգևատրվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:

11 октября в Доме камерной музыки в Ереване по инициативе Министерства диаспоры РА состоится концерт хора “Саак-Месроп”из Марселя, посвященный 20-летию провозглашения независимости Армении, сообщают в пресс-службе Министерства диаспоры РА.
По поводу празднования 20-летия независимости Армении основатель и руководитель хора “Саак-Месроп” монастыря Святых Переводчиков Св. Саак – Св. Месроп в Марселе Хачик Йилмазян награжден медалью “Мовсес Хоренаци” президента РА, которая будет торжественно вручена заслуженному хормейстеру министром диаспоры РА. Марсельский хор “Саак-Месроп” монастыря Святых переводчиков Св. Саак – Св. Месроп пользуется большой известностью во Франции, Болгарии, Испании, Бельгии, Нидерландах, Швейцарии, Германии, Австрии, Канаде. За вклад в дело сохранения армянской культуры и искусства во Франции Хачик Йилмазян был награжден орденом “Святой Саак-Мерсоп” со стороны Католикоса Всех Армян Гарегина Второго.
Учитывая патриотическую деятельность и вклад в дело сохранения армянской культуры и искусства в диаспоре Хачик Йилмазян также награжден почетной грамотой Министерства диаспоры РА.