Հոկտեմբերի 5-ին վետո դնելով Ռուսաստանի ԱԽ-ում, Ռուսաստանն առաջին անգամ ուղղակի դեմ գնաց Արևմուտքին ու ԱՄՆ-ին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Աշխարհաքաղաքական խնդիրների ակադեմիայի նախագահ Արայիկ Սարգսյանը:
Ըստ նրա, Թուրքիան կարող է ռազմական գործողություններ սկսել Սիրիայի դեմ, քանի որ փորձում է գերտերություն դառնալ ու տարածել ազդեցությունը այն երկրների վրա, որոնք եղել են Օսմանյան կայսրության մաս: «Սիրիական ընդդիմությունը հանդիպումներ է անցկացնում Թուրքիայում, որն իր հերթին ռազմական մանևրներ է անցկացնում Սիրիայի հյուսիսում»,-ասել է Սարգսյանը: Նա հուսով է, որ Բաշար Ասադը խորհրդարանական ընտրություններ կանցկանի մինչև տարեվերջ և կավարտի սկսած բարեփոխումները, ինչը թույլ կտա նրան մնալ իշխանության ղեկին:
Սարգսյանը նաև գտնում է, որ հետագա զարգացումները տարածաշրջանում պարզ կդառնան, երբ ԱՄՆ-ն դուրս կբերի իր զորքերը Իրաքից:
Ռուսաստանն ու Չինաստանը օգտվել են վետոյի իրավունքից ու արգելափակել են Սիրիայի դեմ բանաձևի ընդունումը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում: Ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների, բողոքիների մեկնրակից հետո 7 ամսվա ընթացքում սպանվել է շուրջ 2700 խաղաղ բնակիչ: Արևմուտքը քննադատել է Ռուսաստանի ու Չինաստանի որոշումը:

10 Октябрь 2011 - 08:31 AMT
5 октября поставив вето в Совете Безопасности ООН, Россия в первый раз прямо пошла против Запада и США. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель председателя Академии геополитических проблем Араик Саркисян.
По его словам Турция может начать военные действия против Сирии, так как пытается вновь стать сверхдержавой и получить влияние на страны, которые когда-то были частью Османской Империи. “Сирийская оппозиция проводит свои встречи в Турции, которая в свою очередь проводит военные маневры на севере Сирии”,- отметил Саркисян. Он надеется, что Башар Асад проведет парламентские выборы до конца года и завершит начатые им реформы, что поможет ему остаться у власти.
Саркисян также считает, что дальнейшие развития в регионе станут ясны, когда США вывезут все свои войска из Ирака.
Россия и Китай воспользовались правом вето и блокировали в Совете Безопасности ООН принятие резолюции против Сирии, предусматривавшей санкции в случае продолжения властями подавления оппозиции в этой стране. Согласно данным ООН, за семь месяцев, прошедших с начала протестов, в Сирии были убиты более 2700 мирных граждан.
Западные страны раскритиковали решение России и Китая наложить вето на резолюцию Совета Безопасности ООН, осуждающую сирийские власти за подавление антиправительственных протестов.