2015թ. ապրիլի 24-ը Թուրքիայի համար սևեռուն գաղափար է դարձել Թուրքիայի համար, նա կանի ամեն ինչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակից, գտնում է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: «Թուրքիան ամեն ինչ կանի, որպեսզի 2015թ. հունվարին, փետրվարին, մարտին տեղեկատվական դաշտը լցնի դրական զարգացումներով: Եթե ոչ ավելի շուտ, 2013-14թթ.՝ օգտվելով ընտրությունների ավարտից Հայաստանում ու Թուրքիայում»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ ամեն սեպտեմբեր պատարագ կմատուցվի Աղթամարի եկեղեցում, զարգացումներ կլինեն Դիարբեքիրի Սբ. Կիրակոս եկեղեցու շուրջ, հավանաբար, կբացվի նաև Վան-Երևան չվերթը:
Շաքարյանը նշել է նաև, որ ամերիկացիներն այժմ մշակում են Կարս-Գյումրի երկաթուղու վերագործարկման նախագիծը, որն ընդունելի կլինի տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար: Ըստ նրա, բացման պայմանը կլինի այն, որ երկաթուղին շարունակվի մինչև Նախիջևան: Իսկ նախագծի միակ խոչընդոտը Ադրբեջանի համառությունն է:
Փորձագետը նաև չի բացառել, որ Թուրքիան միակողմանի քայլով կարող է բացել Հայաստանի հետ սահմանը 2015թ. ապրիլի 24-ի շեմին, իսկ հետո կրկին փակել:

10 October 2011 - 09:52 AMT
April 24, 2015 is a fixed idea for Turkey, which will spare not effort to distract the attention of the international community from the 100th anniversary of the Armenian Genocide, an expert said.
“Turkey will try its best to fill the information field with ‘positive emotions’ from the beginning of 2015. Besides, liturgies will be served in Holy Cross Church in Akhtamar and a Yerevan-Van flight will possibly be launched,” Artak Shakaryan told a press conference in Yerevan.
He also noted that the U.S. is developing a project of Kars-Gyumri railroad, which may stretch towards Nakhijevan, with the only obstacle for the project being Azerbaijan’s obstinacy.
Shakaryan did not rule out that Turkey can even open the border with Armenia on the threshold of the 100th anniversary of the Genocide and them close it again.