2015թ. ապրիլի 24-ը Թուրքիայի համար սևեռուն գաղափար է դարձել Թուրքիայի համար, նա կանի ամեն ինչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակից, գտնում է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: «Թուրքիան ամեն ինչ կանի, որպեսզի 2015թ. հունվարին, փետրվարին, մարտին տեղեկատվական դաշտը լցնի դրական զարգացումներով: Եթե ոչ ավելի շուտ, 2013-14թթ.՝ օգտվելով ընտրությունների ավարտից Հայաստանում ու Թուրքիայում»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ ամեն սեպտեմբեր պատարագ կմատուցվի Աղթամարի եկեղեցում, զարգացումներ կլինեն Դիարբեքիրի Սբ. Կիրակոս եկեղեցու շուրջ, հավանաբար, կբացվի նաև Վան-Երևան չվերթը:
Շաքարյանը նշել է նաև, որ ամերիկացիներն այժմ մշակում են Կարս-Գյումրի երկաթուղու վերագործարկման նախագիծը, որն ընդունելի կլինի տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար: Ըստ նրա, բացման պայմանը կլինի այն, որ երկաթուղին շարունակվի մինչև Նախիջևան: Իսկ նախագծի միակ խոչընդոտը Ադրբեջանի համառությունն է:
Փորձագետը նաև չի բացառել, որ Թուրքիան միակողմանի քայլով կարող է բացել Հայաստանի հետ սահմանը 2015թ. ապրիլի 24-ի շեմին, իսկ հետո կրկին փակել:

Для Турции 24 апреля 2015 года является идеей фикс, и она сделает все, чтобы отвлечь внимание мирового сообщества от 100-летней годовщины геноцида армян, считает тюрколог Артак Шакарян. “Турция сделает все, чтобы в январе, феврале, марте 2015 года наполнить информационное поле положительными развитиями. Если даже не раньше – 2013-2014-х годах, пользуясь завершением выборов в Армении и Турции”.,-заявил он на пресс-конференции в Ереване. В этой связи он отметил, что по-прежнему каждый сентябрь в на Ахтамаре будет проводиться литургия, будут развития и вокруг Сурб Киракоса в Диарбекире, а также вероятно откроется рейс Ван-Ереван.
Шакарян также сообщил, что американцы сейчас разрабатывают проект открытия железной дороги Карс-Гюмри, который должен устроить все стороны в регионе. По его словам, условием открытия станет то, что железная дорога будет продолжаться до Нахичевана, и единственным препятствием для этого проекта является упорство Азербайджана.
Эксперт также не исключил, что Турция в односторонне может открыть границу с Арменией в преддверии 24 апреля 2015 года, а затем закрыть ее.