Թուրքիան չի գնա Սիրիայի դեմ լայնածավալ ռազմական գործողությունների, սակայն բացառված չեն նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմը տապալելուն ուղղված թուրքական զինված ուժերի հատուկ գործողությունը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Միաժամանակ նա նշել է, որ Թուրքիան կգնա այդ քայլին միայն այն դեպքում, եթե ստանա ՆԱՏՕ աջակցությունը և համոզված լինի, որ կստանա արաբական աշխարհի հավանությունը:
Շաքարյանի խոսքով, Թուրքիայի գլխավոր նպատակներից է Իրանին տարածաշրջանից դուրս մղելը, ինչպես նաև սիրիական ընդդիմության` իշխանության գլուխ անցնելու դեպքում Սիրիայում իր ազդեցության հաստատումը:
Ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի նման քայլերի վերաբերյալ Իրանի արձագանքին, ապա, Շաքարյանի կարծիքով, այն կոշտ կլինի, բայց բացահայտ առճակատման Թեհրանը չի գնա: Նա կարծում է, որ լավագույն դեպքում Իրանը կսկսի ակտիվ կերպով աջակցել քուրդ գրոհայիններին:

Turkey won’t launch a war against Syria, however, a special operation to overthrow Bashar al-Assad’s regime is not ruled out, an Armenian Turkologist said, commenting on the ongoing anti-governmental protests in Syria.
As Artak Shakaryan told a news conference in Yerevan, Turkey will resort to the measure only with NATO support and if approved by the Arab world.
“Ousting Iran out of the region or increasing its influence in Syria, should opposition come to power, are among Turkey’s main goals,” Shakaryan said.
“Iran’s response may be harsh, yet the country will never start an open confrontation, increasing support to Kurdish militants at the very best,” the expert concluded.