11 Հոկտեմբեր 2011 - 08:10 AMT
Հայկական պատվիրակությունը նախկինի պես չի մասնակցի Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Լեռնային Ղարաբաղի գծով ենթակոմիտեի աշխատանքին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության նախագահ Դավիթ Հարությունյանը: «Մենք մորատորիում ենք հայտարարել և արդեն երկրորդ նստաշրջանն է, ինչ շարունակում ենք մեր գիծն առանց շեղումների»,-ասել է նա:
Հարությունյանը հայտնել է, որ հայկական պատվիրակությունը Բյուրոյի ու ԵԽԽՎ մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ: «Մեր դիրքորոշումն այն է, որ այդ կոմիտեն չի կարող կատարել իր առաքելությունը: Իսկ նրա առաքելությունը երկու պատվիրակությունների միջև փոխադարձ վստահության ձևավորումն է, ինչպես նաև այդ վստահության տարածումը երկու երկրների հանրության շրջանում»,-ասել է նա:
Հարությունյանն ասել է նաև, որ ադրբեջանական պատվիրակությունը մասնակցել է ենթակոմիտեի աշխատանքին և փորձել է ներկայացնել հայկական կողմի որոշումը որպես անհարգալից վերաբերմունք ԵԽԽՎ որոշումների հանդեպ: Ըստ նրա, ադրբեջանցիները նաև փորձել են զուգահեռներ անցկացնել հայկական պատվիրակության այդ քայլի ու այն փաստի միջև, երբ Ադրբեջանը թույլ չտվեց ԵԽԽՎ ներկայացուցիչներին այցելել Ադրբեջան քաղբանտարկյալների վերաբերյալ զեկույց նախապատրաստելու համար:
ԵԽԽՎ Բյուրոյի նիստում հունվարի 28-ին իսպանացի պատգամավոր Խորդի Կսուկլա ի Կոստան ընտրվեց ԵԽԽՎ Ղարաբաղի գծով ենթակոմիտեի նոր նախագահ; Փաստորեն ենթակոմիտեն երկար դադարից հետո կրկին սկսեց գործել ԵԽԽՎ նախագահ, թուրք պատգամավոր Մևլութ Չավուշօղլուի նախաձեռնությամբ:

11 Октябрь 2011 - 08:10 AMT
Армянская делегация продолжит свой мораторий на участие в работе подкомитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Нагорному Карабаху. Об этом сообщил журналистам председатель армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян. “Мы объявили мораторий, и уже вторую сессию продолжаем взятую нами линию без всяких отклонений”-заметил он.
Арутюнян сообщил, что армянская делегация представила на заседании Бюро и постоянной комиссии ПАСЕ свою позицию по подкомитету по Нагорному Карабаху. “Наша позиция, что этот комитет не может выполнить свою миссию. А его миссия- создание взаимного доверия между двумя делегациями, а также расширение этого доверия между обществами двух стран”,-отметил он.
При этом Арутюнян сообщил, что азербайджанская делегация приняла участие в работе подкомитета, и пыталась представить, что неучастие армянской делегации является неуважением к решениям ПАСЕ. По его словам, азербайджанцы также пытались провести равенство между шагом армянской делегации и не разрешением на въезд в Азербайджан представителя ПАСЕ для подготовки доклада по ситуации с политзаключенными.