11 Հոկտեմբեր 2011 - 09:03 AMT
Ջոն Պրեսկոտն առաջարկել է ադրբեջանցիներին Հայաստանին քննադատելու փոխարեն զբաղվել իրենց ներքին խնդիրներով
Հայաստանի հարցով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտը կտրուկ է արձագանքել ադրբեջանական պատվիրակության անդամների ելույթներին Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրների վերաբերյալ և նրանց առաջարկել իրենց եռանդն ու խանդավառությունն ուղորդել իրենց ներքաղաքական խնդիրների լուծմանը: Ինչպես հաղորդել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, Պրեսկոտը նշել է, որ տպավորություն է ստեղծվում, թե ադրբեջանցիները խոսում են որպես ժողովրդավարական պետության ներկայացուցիչներ, թեև բոլորին հասկանալի է, որ Ադրբեջանը հեռու է ժողովրդավարական երկիր լինելուց:
Զոհրաբյանը նաև հաղորդել է, որ ԵԽԽՎ-ում շատ պատգամավորներ դժգոհ են ԵԽԽՎ ներկայացուցչի մուտքն Ադրբեջան արգելելու մասին որոշումից, որը պետք է զեկույց պատրաստեր քաղբանտարկյալների հետ կապված իրավիճակի մասին, և առաջարկում են այդ հարցը քննարկել ԵԽԽՎ նիստում:

11 Октябрь 2011 - 09:03 AMT
Джон Прескотт предложил азербайджанцам вместо критики Армении заняться решением своих внутренних проблем
Содокладчик Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Армении Джон Прескотт резко отреагировал на выступление членов азербайджанской делегации в отношении внутриполитических проблем Армении, и предложил им все свое усердие и энтузиазм направить на решение своих внутренних проблем. Как сообщает член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян, Прескотт подчеркнул, что создается впечатление, что азербайджанцы говорят как представители демократического государства, хотя всем понятно, Азербайджан далеко не самая демократическая страна.
Зограбян также сообщила, что многие депутаты в ПАСЕ недовольны решением Баку не разрешить въезд в Азербайджан представителя ПАСЕ для подготовки доклада по ситуации с политзаключенными, и предлагают обсудить этот вопрос на заседании ПАСЕ.