Հայկական պատվիրակությունն առաջարկեց ԵԽԽՎ-ին ընդունել մի բանաձև, որով կփոխվեր կազմակերպության կանոնակարգը ու կընդունվեին շահերի բախման բացահայտման մեխանիզմները: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության նախագահ Դավիթ Հարությունյանը: Ըստ նրա, հայկական պատվիրակության մտահոգության պատճառն այն է, որ «կասկածներ կան, որ ԵԽԽՎ-ն աստիճանաբար գաղափարների կազմակերպությունից վերածվում է շահերի կազմակերպության»:
Հարությունյանը պատասխանել է նաև ԼՂ գծով ենթակոմիտեի փակման վերաբերյալ հարցին՝ նախագահ Չավուշօղլուի լիազորությունների ժամկետի լրանալուց հետո: «Ամեն ինչ կախված կլինի ԵԽԽՎ-ում քաղաքական կոնյուկտուրայից»,-ասել է Հարությունյանը:
ԵԽԽՎ Բյուրոյի նիստում հունվարի 28-ին իսպանացի պատգամավոր Խորդի Կսուկլա ի Կոստան ընտրվեց ԵԽԽՎ Ղարաբաղի գծով ենթակոմիտեի նոր նախագահ; Փաստորեն ենթակոմիտեն երկար դադարից հետո կրկին սկսեց գործել ԵԽԽՎ նախագահ, թուրք պատգամավոր Մևլութ Չավուշօղլուի նախաձեռնությամբ:

11 October 2011 - 09:38 AMT
Armenian delegation suggested the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) amend regulations introducing mechanisms to reveal the clash of interests within the organization, the head of Armenian delegation to PACE said.
As Davit Harutyunyan told journalists, “we have a feeling PACE is turning into an institution supporting common interests, rather than common ideas.”
Commenting on the possibility of dissolution of PACE subcommittee on Nagorno Karabakh after Mevlut Cavusoglu completes his mission as the Assembly president, Harutyunyan said, “it will all depend on political situation at PACE.”