11 Հոկտեմբեր 2011 - 12:09 AMT
«Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ին Հայաստանը ներկայացնող Դալիթան մրցույթում հանդես է գալու 4-րդ համարի տակ, այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց մրցույթի պատվիրակությունների այս տարվա ղեկավար Գոհար Գասպարյանը: Այսօր Հայաստանում կայացավ «Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ի պատվիրակությունների ղեկավարների առաջին ժողովը, որի ընթացքում տեղի է ունեցել վիճակահանությունը: Հայաստանը, որպես մրցույթն ընդունող երկիր, իրավունք ստացավ ընտրելու իր համարը: Մրցույթը բացելու է Ռուսաստանը, իսկ եզրափակելու է Բելգիան:
Համերգը բաղկացած է լինելու երկու մասից, առաջին մասում, դելտեմբերի 2-ին, լինելու են պարզապես մասնակիցների ելույթները, դեկտեմբերի 3-ին արդեն կլինի բուն մրցույթային համերգը: Գասպարյանի խոսքով դեկտեմբերի 2-ը կարծես գլխավոր փորձը կլինի մրցույթից առաջ: «Մանկական Եվրատեսիլի» ղեկավար Սիթսե Բակերը իր հերթին նշեց, որ մրցույթի մասնակիցները Հայաստան կժամանեն նոյեմբերի վերջին և մեկ շաբաթվա ընթացքում կանեն իրենց փորձերը, իսկ Հայաստանը հնարավորություն կստանա ավելի ճանաչված դառնալ աշխարհում: World Vision ընկերության ներկայացուցիչ Գրեհեմ Սթրոնգը իր հերթին նշեց, որ մրցույթը մանկական է և հնարավորություն է տալիս երեխաներին ինքնաարտահայտվելու:
Երեկ սկսվել են Դալիթայի տեսահոլովակի նկարահանումները, որին մասնակցել են հայաստանյան նախընտրական փուլի բոլոր 16 ներկայացուցիչները:
Այս տարի «Մանկական Եվրատեսիլ-2011»-ին մասնակցելու է 13 երկիր:
«Մանկական Եվրատեսիլ-2011»-ը կկայանա Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Դեռ 2010 թ-ի վերջին Հայաստան էին ժամանել շվեդ փորձագետներ, ովքեր ուսումնասիրել են մարզահամերգային համալիրը և ընդհանուր պայմանները: Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլին» մասնակցում է 2007թ-ից: Առաջինը այդ մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել է «Արևիկ» խումբը «Երազանք» երգով և գրավել 2-րդ տեղը, 2008 թ-ին Մոնիկա Մանուչարովան և գրավել է 8-րդ տեղը իր «Իմ երգի հնչյունը» երգով: 2009 թվականին «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթում Հայաստանը ներկայացրեց Լուարա Հայրապետյանը «Բարսելոնա» երգով և գրավեց 2-րդ տեղը` այն կիսելով Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Եկատերինա Ռյաբովայի հետ: 2010թ. նոյեմբերի 20-ին «Մանկական Եվրատեսիլ-2010» մրցույթին Հայաստանին հաղթանակ բերեց Վլադիմիր Արզումանյանը իր «Մամա» երգով: Այս տարի Հայաստանը ներկայացնելու է Դալիթան իր Welcome to Armenia երգով:

Далита, представляющая Армению на конкурсе песни “Детское Евровидение 2011”, выступит под четвертым номером. Об этом заявила в беседе с журналистами руководитель делегации конкурса Гоар Гаспарян. 11 октября в Армении состоялось первое собрание руководителей делегаций, в ходе которого была проведена жеребьевка. Армения, как хозяйка конкурса, получила право первой вытянуть жребий. Конкурс песни откроет Россия, а закроет Бельгия.
Концерт будет состоять из двух частей. В первой части 2 декабря просто состоится выступление участников, а 3 декабря начнется конкурсный концерт. По словам Гаспарян, концерт 2 декабря будет как бы генеральной репетицией перед основным выступлением. Координатор “Детского Евровидения” Сит Беккер, в свою очередь, отметил, что участники конкурса приедут в Армению в конце ноября, и в течение недели будут проводить репетиции, а для Армении это будет замечательная возможность представить страну миру. Представитель компании “World Vision” Грехем Стронг отметил, что это детский конкурс, позволяющим детям самоутвердиться.
10 октября начаты съемки клипа Далиты, в котором приняли участие все 16 участников отборочного тура Армении. В этом году в “Детском Евровидении 2011” будут участвовать 13 стран.
“Детское Евровидение-2011” состоится 3 декабря в Ереване в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна. Еще в конце 2010 года в Армению приезжали шведские эксперты, которые изучили Спортивно-концертный комплекс и ознакомились с общими условиями проведения конкурса.