11 Հոկտեմբեր 2011 - 12:59 AMT
Հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահի «Որմնանկարների» սրահում, «Եվրոպական ժառանգության օրերի» շրջանակներում կայացավ «Թանգարանների գիշեր» մրցույթի ամփոփիչ փուլը: Միջոցառմանը հրապարակվեցին ամենաշատ թանգարաններ այցելած 102 մարդկանց անունները, տեղի ունեցավ հաղթողների պարգևատրման արարողությունը. այցելուներին հանձնվեցին ՀՀ մշակույթի նախարարության ենթակայության թանգարանների այցելության մեկ տարվա անվճար աբոնեմենտ` 1 անձի համար և հուշանվերներ:
Այցելուներին պարգևատրեց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղական Արև Սամուելյանը:
Նա PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց, որ «Թանգարանների գիշեր» միջոցառումների շրջանակում 2011 թվականին Հայաստանի թանգարաններ այցելել է շուրջ 800.000 մարդ, որը լավագույն ցուցանիշն է:
Եվրոպայի խորհրդի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ` ս. թ. մայիսի 14-ին Հայաստանի թանգարաններում անցկացվել է «Թանգարանների գիշեր» «Գրավոր հիշողություն» խորագրով ակցիան, որի շրջանակներում` ի թիվս այլ միջոցառումների կազակերպվել է նաև «Թանգարանների գիշեր» մրցույթը:

11 Октябрь 2011 - 12:59 AMT
11 октября в зале “Фресок” Национальной галереи Армении в рамках “Дней европейского наследия” состоялся итоговый тур конкурса “Ночь музеев”. На мероприятии были опубликованы имена 102 человек, которые посещали музеи чаще остальных. Посетителям были вручены абонементы на одного человека с правом 1 год бесплатно посещать музеи, подведомственные Министерству культуры РА. Посетителей наградила заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net она сказала, что в рамках мероприятия “Ночь музеев” в 2011 году музеи Армении посетило около 800 000 человек, это лучший результат.
При содействии Европейского совета и ЮНЕСКО, а также Министерства культуры РА 14 мая этого года в музеях Армении была проведена акция “Ночь музеев” под девизом “Письменная память”, в рамках которой в числе других мероприятий был организован и конкурс “Ночь музеев”.