11 Հոկտեմբեր 2011 - 13:01 AMT
Ավարտվում է Երևանյան 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը: Եզրափակիչ համերգը կայանալու է հոկտեմբերի 12-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Ելույթ են ունենալու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և ճանաչված դաշնակահար Եվգենի Սուդբինը:
Փառատոնի եզրափակիչ համերգը ղեկավարելու է հրավիրված բրիտանացի աշխարհահռչակ դիրիժոր, Charlotte Symphony և London Chamber Orchestra նվագախմբերի գեղարվեստական ղեկավար Քրիստոֆեր Ուորրեն-Գրինը: Նա այս տարի ելույթ է ունեցել Անգլիայի արքայազն Ուիլիամի պսակադրության արարողությունը:
Ավելի քան մեկ ամիս առաջ մեկնարկած Երևանյան 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը ներկայացրեց շուրջ տասը սիմֆոնիկ և կամերային երաժշտության համերգներ: Փառատոնին մասնակցելու էին հրավիրված շուրջ տասնհինգ հռչակավոր երաժիշտներ աշխարհի ամենատարբեր երկրներից: Ծրագիրն ընդգրկեց համաշխարհային դասական երաժշտարվեստի մեծերի գլուխգործոցները:
Հիշեցնենք, որ Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնն իրականացնում են ՀՀ Մշակույթի Նախարարությունը և Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը: Փառատոնի 5-րդ հոբելյանական մեկնարկը նվիրված է ՀՀ Անկախության 20–ամյակին և ՀՊՖՆ 85–ամյա հոբելյանին:
Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Առաջին Տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
Պետ.Ֆիլհարմոնիկի ղեկավարությունը Փառատոնի կարևորագույն ձեռքբերումներից է համարում վարպետության դասերը, որ հայ երիտասարդ կատարողների հետ անցկացրին Փառատոնի հրավիրյալ մենակատարները: Մասնավորապես, Փառատոնի շրջանակներում անցկացվեց հինգ վարպետության դաս, որոնց մասնակցեցին ավելի քան տասնհինգ հայ ուսանողներ, որպես ունկնդիր ներկա եղան շուրջ քառասուն երիտասարդ երաժիշտներ:

11 Октябрь 2011 - 13:01 AMT
Подходит к концу Ереванский 5-й международный музыкальный фестиваль. Финальный концерт состоится 12 октября в концертном зале им. Арама Хачатуряна. В концерте выступят Государственный филармонический оркестр Армении и известный пианист Евгений Судьбин.
Финальным концертом будет руководить приглашенный из Великобритании всемирно известный дирижер, художественный руководитель Charlotte Symphony и London Chamber Orchestra Кристофер Уоррен-Грин. В этом году он руководил оркестром во время церемонии бракосочетания британского принца Уильяма. 5-ый международный музыкальный фестиваль, стартовавший месяц назад, представил около 10 концертов симфонической и камерной музыки. В концерте примут участие более пятнадцати приглашенных известных музыкантов из разных стран мира. В программу выступлений включены шедевры мировой классической музыки. Фестиваль проводится при содействии Министерства культуры РА и посвящен 20-летию провозглашения независимости Армении, а также 85-летию оркестра и пройдет под патронажем первой леди РА Риты Саргсян.