Վրաստանը մտահոգված ու վախեցած է Եվրոպական դատարանում Վահագն Չախալյանի գործի քննության հեռանկարից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարրել է «Երկիր» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Ռոբերտ Թաթոյանը: «Առաջին անգամ ջավախահայերի խնդիրնեը կարծարծվեն Եվրոպական դատարանում: Սա արդեն ոչ թե իրավական հարթություն է, այլ քաղաքական»,-ասել է Ռոբերտ Թաթոյանը: Ըստ նրա, Վրաստանը ստիպված կլինի անդրադառնալ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը եվրոպական կառույցների առջև, մասնավորապես, հայոց լեզվի ու ՏԻՄ համակարգի ուժեղացման, ինչպես նաև Վրաստանում հայ եկեղեցու վիճակի առումով:
Թաթոյանը նշել է, որ Չախալյանին մի քանի անգամ առաջարկել են խոստովանել իր մեղքը և ներման խնդրանքով դիմել Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին՝ դրա դիմաց ազատություն խոստանալով: Թաթոյանը նշել է, որ Չախալյանը հրաժարվել է առաջարկից:
Ջավախահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանը 2008թ. հուլիսի 21-ին ձերբակալվել և 2009թ. ապրիլի 7-ին բոլոր պատիժների գումարման սկզբունքի կիրառմամբ 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Վրաստանի Ախալցխայի շրջանի առաջին ատյանի դատարանի կողմից մի շարք շինծու մեղադրանքների հիման վրա: Էական խախտումներով ուղեկցվող դատավարության արդյունքում ջավախքահայ գործիչը մեղավոր է ճանաչվել «հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման և ակտիվ մասնակցության» (Վրաստանի քր. օրենսգրքի 226- րդ հոդված), «իշխանության ներկայացուցչի դեմ խուլիգանության» (239-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «բ» ենթակետ) և «զենք-զինամթերքի պահպանման» (236-րդ հոդվածի 1-ին մաս) համար: Բոլոր մեղադրանքները, բացառությամբ մեկի, հիմնված են 2005-06թթ. Չախալյանի քաղաքական գործունեությանն առնչվող փաստերի կողմնակալ ու խեղաթյուրված մեկնաբանման վրա:
Չախալյանը հոկտեմբերի 5-ին անժամկետ հացադուլ էր հայտարարել, սակայն հոկտեմբերի 12-ին դադարեցրեց հացադուլը՝ անսալով ՀԱԵ վիրահայոց թեմի առաջնորդի հորդորին:

12 Октябрь 2011 - 08:26 AMT
Грузия встревожена и напугана скорым рассмотрением дела Ваагна Чахаляна в Европейском суде. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор программ общественной организации «Еркир» Роберт Татоян “В первый раз проблемы армян Джавахка будут представлены в Евросуде. Это уже не юридическая плоскость, а политическая», – сказал он. По его словам, Грузия будет вынуждена коснуться выполнения взятых на себя перед европейскими структурами обязательств, в частности, вопросов армянского языка и усиления системы органов местного самоуправления, а также положения армянской церкви в Грузии.В этой связи Татоян отметил, что Чахаляну несколько раз предлагалось признать свою вину и обратиться с просьбой о помиловании к президенту Грузии Михаилу Саакашвили, обещая за это свободу. Роберт Татоян подчеркнул, что Чахалян отказался от этого.
Ваагн Чахалян был арестован летом 2008 года. Ему инкриминировалось сопротивление представителю власти, приобретение и хранение оружия и боеприпасов, организация массовых беспорядков. Нарушения в ходе судопроизводства по делу Чахаляна были отмечены как армянскими общественными организациями, так и омбудсменом Грузии.
Армянский активист Ваагн Чахалян, который осужден в Грузии на 10 лет лишения свободы и сейчас находится в тюрьме строгого режима Рустави №6, 5 октября объявил бессрочную голодовку. Он решил начать голодовку "в знак протеста против применяемого в отношении него бесчеловечного тюремного режима, унижающего честь и достоинство". Армянский активист также требует прекратить "незаконное давление" и улучшить тюремные условия. Однако, внемля призывам главы армянской епархии Грузии, 12 октября он прекратил голодовку.