12 Հոկտեմբեր 2011 - 08:36 AMT
Իր շուրջօրյա հանրահավաքներով Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) ցույց տվեց իր ուժը, ինչպես նաև հասկացավ, որ դեռ շատ անելիք ունի հասնելու համար նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ, ՀԺԿ վարչության քարտուղար Ֆելիքս Խաչատրյանը: «Սպասենք, որ իշխանություններն ի վերջո կհասկանան ժողովրդի ու պետության վիճակն ու վճռական քայլերի կդիմեն»,-հավելել է նա:
Խաչատրյանը նշել է նաև, որ ՀԱԿ-ը «արկածախնդրության չի դիմի» ու կպայքարի նպատակին հասնելու համար համաժողովրդական ճնշման միջոցով: Նա նաև հավելեց, որ իրենց համար առաջնայինը նախագահ Սարգսյանի հրաժարականն է ու արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացումը:
Սեպտեմբերի 30-ին ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ցուցարարներին առաջարկել է շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսել և դրական պատասխան է ստացել: Որոշվել է, որ հանրահավաքները նախնական կտևեն 7 օր, որից հետո կորոշվի` շարունակել, թե դադարեցնել դրանք: Ակցիան ավարտվեց հոկտեմբերի 8-ին 18 կետից բաղկացած բանաձևի ընդունմամբ՝ նշելով որ ՀԱԿ-ի գլխավոր կարգախոսն այսուհետ կլինի նախագահ Սարգսյանի հրաժարականը:

12 October 2011 - 08:36 AMT
Armenian National Congress (ANC) opposition bloc’s non-stop rallies made it clear the Congress still has much to do to achieve President Serzh Sargsyan’s resignation, according to ANC representative.
“Let’s hope the authorities will eventually realize the situation the people and the state have found themselves in, and take drastic steps in that connection,” Felix Khachatryan said.
“Still, ANC is prepared to strive towards its goals using masses of supporters to pressure the government, with Sargsyan’s resignation and snap presidential election as its primary goal,” Khachatryan said.
At Sept 30 rally, ANC leader Levon Ter-Petrossian announced 7-day-long round-the-clock protest actions with supporters putting up tents at Liberty Square. On Oct 8 the Congress terminated non-stop rallies, announcing immediate resignation of President Sargsyan as the main point of the resolution adopted.