Արցախի հետ շփման գծում պատ կառուցելու Ադրբեջանի որոշումն ընդամենը քարոզչության մաս է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը: Ըստ նրա, այդ քայլով Ադրբեջանը փորձում է կրկնել Իսրայելի փորձը, որը պաշտպանական պատ կառուցեց պաղեստինցիներից պաշտպանվելու համար: Ընդ որում, նա նշել է, որ այդ երկու դեպքը չի կարելի համեմատել: «Սակայն, ես չեմ կարծում, որ այդ պատը կկառուցվի Արցախի ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման ողջ գծի երկայնքով»,-ասել է Մելիքյանը:
Իր հերթին ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը չի կարծում, թե պատի կառուցումը լոկ քարոզչական բնույթ է կրում: Չի բացառվում, ըստ նրա, որ այդպիսով ադրբեջանական կողմը ցանկանում է թաքցնել իր դիպուկահարներին:
Ադրբեջանը պաշտպանական պատ է կառուցում Արցախի հետ շփման գծում: Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Չրաղլի գյուղի մոտ, որը սահմանակից է ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանին արդեն կառուցվել է 700 մ երկարությամբ և 3 մետր բարձրությամբ պատ: «Պատի կառուցումը կապահովի խաղաղ բնակչության անվտագնությունը, հնարավորություն կտա մարդկանց վերադառնալ իրենց տները: Դա մեծ խնդիր է, քանի որ գյուղի 78 տներից 24-ում ոչ ոք չի ապրում, քանի որ այն մշտապես գնդակոծվում է: Իսկ եթե պաշտպանություն լինի գնդակներից , մարդիկ կկարողանան այնտեղ ապրել»,-հայտարարել է Աղդամի շրջանի Չրաղլի գյուղի գյուղապետ Գաբիլ Աբբասովը:
«Հայ դիպուկահարներից պաշտպանվելու համար» շփման գծում պատ կառուցելու գաղափարը քննարկվում է Ադրբեջանում 2006 թվականից:

13 Октябрь 2011 - 09:51 AMT
Баку строит стену вдоль границы с Арцахом – это или пропаганда, или намерение скрыть своих снайперов
Решение Азербайджана построить защитную стену вдоль линии соприкосновения с Арцахом является всего лишь частью пропагандистской деятельности. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил экс-глава МИД Арцаха Арман Меликян. По его словам, подобным шагом Азербайджан пытается повторить опыт Израиля, построившего стену для защиты от палестинцев. При этом он отметил, что эти два случая нельзя сравнивать. «Однако я не думаю, что эта стена будет построена по всей длине линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана», – сказал Меликян.
В свою очередь депутат от Республиканской партии Армении Лерник Алексянан не думает, что строительство стены носит лишь пропагандистский характер. В том числе, по его мнению, не исключено, что азербайджанская сторона этим хочет скрыть своих снайперов.
Азербайджан строит защитную стену вдоль линии соприкосновения с Арцахом. Как сообщают азербайджанские СМИ, вблизи села Чрагли, пограничного с Мартакертским районом НКР уже сооружена стена длиною 700 и высотой 3 метра. «Возведение стен обеспечит безопасность мирного населения, даст возможность людям вернуться в свои дома. Это – большая проблема, так как в 24 из 78 домов деревни никто не живет, так как они находятся под постоянным обстрелом. А если появится хоть какая-то защита от пуль, люди смогут там жить», – заявил председатель муниципалитета села Чыраглы Агдамского района Габиля Аббасова.
Идея строительства стены вдоль линии соприкосновения «для защиты от армянских снайперов» обсуждается в Азербайджане с 2006 года.