13 Հոկտեմբեր 2011 - 11:13 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի հայտարարությունն այն մասին, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը կարող է շաղկապված լինել նաև Ֆրանսիայի դիրքորոշման հետ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Արցախի ԱԳՆ նախկին ղեկավար Արման Մելիքյանը: «Ի վերջո, Անկարան կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն միայն տեսականորեն, քանի որ դրա համար ոչ մի նախադրյալ չկա«»,-ասել է նա: Ըստ նրա, Սարկոզին մինչև տարվերջ ժամանակ տվեց Թուրքիային Ցեղասպանությունը ճանաչելու համար, որպեսզի հակառակ դեպքում համապատասխան քայլեր կատարի ու կասեցնի Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին: «Կամ էլ Սարկոզին, մեկ փաթեթով ներկայացնելով Ցեղասպանության ճանաչման հարցն ու ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցը, լուծում է ինչպես ներքին հարցերը, կապված ընտրությունների հետ, այնպես էլ արտաքին»,-ասել է նա: Ըստ Մելիքյանի, Ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի թույլ կողմն է, այդ հարցը մանիպուլյացիայի ենթարկելով կարելի է զիջումների հասնել Անկարայից տարբեր հարցերում: «Հայկական հարցն արդեն բազմիցս է օգտագործվել որպես շանտաժի մեթոդ Թուրքիայի դեմ»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանն ասել է, որ Հայաստանում Թուրքիայի մասին իր հայտարարություններով Ֆրանսիայի նախագահը ցույց տվեց Եվրոպայի վերաբերմունքը Անկարայի հանդեպ: «Չեմ կարծում, թե Սարկոզին նման հայտարարություն արեց միայն հայ համայնքի քվեները ստանալու ակնկալիքով»,-ասել է նա:
Հայաստան կատարած իր այցի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հայտարարել է, որ եթե Թուրքիան ճանաչի սեփական պատմության մութ էջերը, Ֆրանսիան ու Հայաստանը կհամարեն դա խաղաղության ու հաշտության դրսևորում: Նա նաև նշել է, որ 1915թ. մինչ 2011թ. Թուրքիան բավական ժամանակ ուներ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար: «Եթե Թուրքիան, ինչպես մյուս մեծ պետությունները, մինչև տարվա վերջ չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա Ֆրանսիան նաև այլ միջոցներ կձեռնարկի, այդ թվում` կընդունի Ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագիծը»,- ասել է նա: Նա նաև հերթական անգամ հայտարարեց, որ չի տեսնում Թուրքիային ԵՄ կազմում:

13 Октябрь 2011 - 11:13 AMT
Заявления президента Франции Николя Саркози о необходимости признания Турцией Геноцида армян можно связать с позицией Франции по вступлению Турции в Евросоюз. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил экс-глава МИД Арцаха Арман Меликян. «В конце концов, Анкара может признать Геноцид армян, но лишь теоретически, так как для этого нет каких-либо предпосылок», – сказал он. По его словам, Сакози дал время Турции до конца года признать Геноцид, чтобы в случае непризнания за это время предпринять соответствующие шаги и приостановить процесс принятия Турции в члены ЕС. «Или же Саркози, представляя вопрос признания Геноцида и вступления Турции в ЕС одним пакетом, решает и внутренние вопросы, связанные с выборами, и внешние», – сказал он. По словам Меликяна, вопрос Геноцида является слабым местом Турции, и посредством манипуляции этой темой можно добиться уступок от Анкары в разных вопросах. «Армянский вопрос уже неоднократно использовался как метод шантажа против Турции», – сказал он
В свою очередь, депутат от Республиканской партии Армении Лерник Алексанян сказал, что своими заявлениями о Турции президент Франции в Армении продемонстрировал позицию Европы в отношении Анкары. “Я не думаю, что Саркози выступил с такими заявлениями, лишь чтобы завоевать голоса армянской общины Франции в ходе предстоящих президентских выборов”, – сказал он.
В ходе своего визита в Армению Николя Саркози заявил, что если бы Турция признала черные страницы своей истории, Франция и Армения сочли бы это жестом мира и примирения. Он также отметил, что с 1915 года по 2011 год у Турции было достаточно времени, чтобы подумать о признании Геноцида армян. Более того, глава французского государства подчеркнул, что «если Турция до конца года не признает Геноцид армян, то Франция предпримет и другие меры, в том числе, примет законопроект о криминализации отрицания Геноцида». Кроме этого, касаясь вопроса вступления Турции в ЕС, Саркози в очередной раз заявил, что не видит Турцию в Евросоюзе.