13 Հոկտեմբեր 2011 - 11:28 AMT
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում հյուրախաղեր է ունեցել եվրոպական մի շարք քաղաքներում: Բոլոր համերգները նվիրված էին ՀՀ նակախության 20-ամյա հոբելյանին:
Առաջին համերգը կայացել է սեպտեմբերի 26-ին Բրյուսելի «Պալայի դեբոզար» համերգասրահում, սեպտեմբերի 27-ին Բեռլինի «Կոնցեռտհաուս», սեպտեմբերի 29-ին Կարլզրուեի «Կոնցերտհաուս» և հոկտեմբերի 1-ին Հաագայի «Դոկ. Անտոն Ֆիլիպցալ» համերգասրահներում: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ Բրյուսելում իրենց համերգին ներկա են գտնվել Եվրոպառլամենտի ներկայացուցիչները, Բելգիայի մշակույթի նախարարը, Բեռլինում` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: ՀՀ վաստակավոր արտիստ, բարիտոն Գևորգ Հակոբյանը, ով մասնակցել է նվագախմբի հյուրախաղերին, նշեց, որ համերգային ծրագիրը բավական բարդ էր: Վերդիի ստեղծագործությամբ նրանք ցույց տվեցին, որ համաշխարհային մշակույթի կրողն են, Ռախմանինովով, որ տիրապետում են նաև ռուսական օպերային դպրոցին, իսկ հայ կոմպոզիտորներով` որ Հայաստանը ունի լավ կոմպոզիտորներ:
Սմբատյանը և Հակոբյանը միակարծիք են, որ արտերկրում պետք է ներկայացնել հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, քանի որ ըստ Հակոբյանի, Եվրոպայում կարծում են, որ մենք չունենք կոմպոզիտորներ, իսկ Սմբատյանի կարծիքով պատճառն այն է, որ հայ երաժիշտները արտերկրում չեն կատարում հայ կոմպոզիտորների աշխատանքներ:
Համերգային ծրագրում ընդգրկված են Հենդելի, Վերդիի, Բախի, Շոպենի, Միրզոյանի, Չուխաջյանի և մի շարք այլ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նվագախմբի հետ հյուրախաղերին որպես մենակատարներ հանդես են գալու ջութակահարներ Սերգեյ Խաչատրյանը և Կարեն Հարությունյանը, դաշնակահարուհի Լուսինե Խաչատրյանը:
Նվագախումբը հյուրախաղերից հետո Գերմանիայում շրջագայությունների, ինչպես նաև Բադեն-Բադեն քաղաքի փառատոներից մեկի մասնակցության առաջարկ է ստացել:
Նվագախմբի հայաստանյան համերգաշրջանի առաջին ելույթը լինելու է հեկտեմբերի 15-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, իսկ հոկտեմբերի 30-ին` դաշնակահարուհի Սվետլանա Նավասարդյանի հետ Կամերային երաժշտության տանը:

Государственный молодежный оркестр Армении в сентябре с гастрольным туром выступил в ряде европейских городов. Все концерты были посвящены 20-летию независимости Армении.
Первый концерт состоялся 26 сентября в Брюсселе, второй – 27 сентября в Берлине, 29 сентября – в Карлсруэ и 1 октября – в Гааге. Художественный руководитель оркестра Сергей Смбатян во время пресс-конференции отметил, что на их брюссельском концерте присутствовали представители Европарламента, министр культуры Бельгии, в Берлине – председатель НС РА Овик Абрамян. Заслуженный артист РА Геворк Акопян, участвовавший в гастрольном туре оркестра, отметил, что концертная программа была довольно сложной. Исполнив произведения Верди, они доказали, что являются носителями мировой культуры, исполнение произведений Рахманинова показало их владение русской школой оперного исполнения, а произведения армянских композиторов – наличие прекрасных композиторов в Армении.
Мнения Смбатяна и Акопяна совпадали в том, что армянские произведения необходимо представлять за пределами Армении, поскольку, по словам Акопяна, в Европе считают, что в Армении нет достойных композиторов. А Смабатян считает, что причина в том, что армянские музыканты за рубежом не исполняют произведения армянских композиторов.
В концертную программу вошли произведения Генделя, Верди, Баха, Шопена, Мирзояна, Чухаджяна и других композиторов. Вместе с оркестром в качестве солистов выступят скрипачи Сергей Хачатрян, Карен Арутюнян, заслуженный артист РА, баритон Геворк Акопян. Оркестр после гастрольного тура по Европе получил приглашение на путешествие по Германии, а также на участие в одном из фестивалей Баден-Бадена
Первый концерт оркестра в Армении состоится 15 октября в концертном зале им. Арама Хачтуряна, а 30 октября вместе с пианисткой Светланой Навасардян оркестр выступит в Доме камерной музыки.