13 Հոկտեմբեր 2011 - 12:55 AMT
Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովին: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԱԽ մամլո ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2012թ. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անցկացվելիք ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժության կազմակերպմանն առնչվող հարցեր: Սեմերիկովը նշել է, ՀԱՊԿ քարտուղարությունը պատրաստակամ է ըստ ամենայնի աջակցել հայկական կողմին զորավարժության կազմակերպման ընթացքում` անհրաժեշտության դեպքում նաև Հայաստան գործուղելով համապատասխան աշխատակիցների: Զորավարժությունն ընդգրված է 2012թ. աշխատանքային պլաններում և կազմակերպվելու է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև 2011թ. օգոստոսի 12-ին Աստանայում կայացած ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների նախագահների ոչ պաշտոնական հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցեր: Բաղդասարյանն ու Սեմերիկովը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նոյեմբեր ամսին Երևանում կազմակերպել հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման նպատակով աշխատաժողով:

Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян принял в четверг заместителя генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Валерия Семерикова. Как сообщает пресс-служба СНБ РА, на встрече были обсуждены вопросы, касающиеся организации в Армении в 2012 году военных учений Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ. Семериков отметил, что секретариат ОДКБ готов всячески содействовать армянской стороне в ходе организации военных учений и в случае необходимости командировать в Армению соответствующих специалистов. Эти военные учения включены в рабочий план 2012 г. и будут организованы в рамках мероприятий, посвященных 20-летию Договора о коллективной безопасности.
В ходе встречи были также обсуждены процесс выполнения достигнутых в августе в Астане главами государств членов ОДКБ договоренностей, а также вопросы военно-технического сотрудничества стран-членов ОДКБ. Багдасарян и Семериков договорились провести в ноябре в Ереване рабочую конференцию с целью развития армяно-российского военно-технического сотрудничества.