2012թ. սեպտեմբերի 2-9 Իսրայելում կայանալիք Ոստիկանների միջազգային ասոցիացիայի (ՈՄԱ) գագաթաժողովում կքննարկվի այդ կազմակերպությանը Հայաստանի լիիրավ անդամակցության հարցը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ոստիկանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ, գնդապետ Գրիշա Սարգսյանը: Ըստ նրա, այդ հարցը քննարկվել է սեպտեմբերի 20-25-ը Բուխարեստում կայացած ՈՄԱ գագաթաժողովում:
Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի անդամակցության հարցը հիստերիա առաջացրեց Թուրքիայի մոտ, որը դեմ հանդես եկավ դրան, սակայն Հայաստանին սատարեցին ԱՄՆ, Ֆրանսիայի ու Իսրայելի ասոցիացիաների ղեկավարները: Նա ընդգծեց Իսրայելի ասոցիացիայի ղեկավարի խոսքը, որը հայտարարեց թուրքերին, որ եթե նրանք այդքան վրդովված են, «կարող են հաջորդ տարի ժամանել Իսրայել ու անձամբ դեմ քվեարկել Հայաստանին»: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի անդամակցության դրական պահերին, ապա Սարգսյանը նշել է, որ ՈՄԱ անդամ 63 երկրներից Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ ունի միայն 24-ի հետ, «անդամակցության դեպքում հայկական ասոցիացիան «ոսկե կամուրջ» կդառնա ՀՀ և այդ երկրների միջև»: Ըստ գնդապետի, դա նաև թույլ կտա Հայաստանին իրավական աջակցություն ցույց տալ Հայաստանի քաղաքացիներին այն երկրներում, որոնց հետ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք:

2-9 сентября 2012 года на саммите Международной ассоциации полицейских (МАП) в Израиле будет рассмотрен вопрос полноправного членства Армении в этой организации. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Армянской ассоциации полицейских полковник Гриша Саркисян. По его словам этот вопрос был обсужден на прошедшем 20-25 сентября саммите МАП в Бухаресте.
Саркисян отметил, что вопрос членства Армении вызвал бурную истерику у Турции, которая выступила против этого, однако в поддержку Армении выступили главы полицейских ассоциаций США, Франции и Израиля. Он особо отметил речь представителя Израиля, который заявил туркам, что если они так возмущены, “могут приехать в следующем году в Израиль и лично проголосовать против Армении”. Что касается положительных моментов членства Армении, Саркисян отметил, что из 63 стран-членов МАП Армения имеет дипломатические отношения только с 24, и “в результате членства армянская ассоциация станет “золотым мостом” между РА и этими странами”. По словам полковника, это также поможет Армении оказать правовую поддержку гражданам Армении в странах, с которыми нет дипломатических отношений.