14 Հոկտեմբեր 2011 - 06:08 AMT
Հայաստանը ստանձնել է ԱՊՀ Ներքին գործերի նախարարների խորհրդի նախագահությունը: Համապատասխան լիազորությունները Երևանում կայացած ԱՊՀ ՆԳՆԽ շրջանակներում ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին է փոխանցել ՌԴ ՆԳ նախարար Ռաշիդ Նուրգալիևը:
Նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան են ժամանել Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարությունների պատվիրակությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանի ՆԳՆ ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Ռամիլ Ուսուբովը: Երկօրյա միջոցառման շրջանակներում կարծիքներ կփոխանակվեն համագործակցության գերակա ուղղությունների և միջպետական ծրագրերի իրագործման շուրջ:
Նիստի բացմանն Ալիկ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ այդ հանդիպումը էլ ավելի կամրապնդի ԱՊՀ երկրների ներքին գործերի մարմինների համագործակցությունը: Իր հերթին Ռաշիդ Նուրգալիևը նշել է,որ առավել աչքի ընկած աշխատակիցները ԱԳՆ 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում կարժանանան պարգևների: Դրա համար արդեն պատրաստվել են ԱՊՀ անդամ երկրների ՆԳՆԽ Պատվո նշանն ու Պատվոգիրը:

Председательство в Совете министров внутренних дел стран-членов СНГ перешло к Армении. Соответствующие полномочия в рамках состоявшегося в Ереване заседания Совета глав МВД стран СНГ передал начальнику Полиции РА Алику Саркисяну министр внутренних дел России Рашид Нургалиев.
Для участия в заседании в Ереван прибыли министры внутренних дел Беларуси, Казахстана, Киргизии, Молдавии, России, Таджикистана, Узбекистана и Украины, а также глава МВД Азербайджана генерал-полковник Рамиль Усубов. На двухдневном мероприятии состоится обмен мнениями вокруг приоритетных направлений сотрудничества министерств внутренних дел стран содружества и ситуации по исполнению межгосударственных программ.
На открытии заседания Алик Саркисян выразил уверенность, что эта встреча еще больше укрепит сотрудничество органов внутренних дел стран СНГ. В свою очередь Рашид Нургалиев отметил, что наиболее отличившихся сотрудников в контексте обсуждаемого вопроса о комплексе мероприятий, посвященных 20-летию Содружества, имеет смысл представить к поощрениям. Для этого уже готовы Почетный знак и Почетная грамота Совета министров внутренних дел стран-членов СНГ.