Հայաստանը բոլոր հնարավորություններն ունի այլ երկրների կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչմանը հասնելու համար: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: Նրա խոսքով, եթե Հայաստանը և Արցախը սկսեն այդ գործընթացը, ապա նրանք ավելի մեծ հաջողությունների կհասնեն, քան Ռուսաստանը Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի ճանաչման գործընթացում: «ԼՂՀ ճանաչման գործընթացը սկսելու հետ բացառված չէ, որ շուրջ 30 երկրներ կճանաչեն Արցախի Հանրապետությունը, քանի որ շատերը գիտակցում են, որ եկել է ԼՂՀ-ին որոշակի կարգավիճակ տալու ժամանակը»,- ասել է նա և հավելել, որ Հայաստանը կարող է հասնել դրան շատ կարճ ժամանակում: Այդ առումով փորձագետն օրինակ է բերել Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ եկել է Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու ժամանակը: Մելիք-Շահնազարյանը նաև նշել է, որ այդ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը սկսել է կաշառել ուրուգվայցի պաշտոնյաներին :
Սեպտեմբերի 9-ին Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախմբի (ԱՀԴՀ) և Ուրուգվայ-Հայաստան խորհրդարանական խմբի կողմից նախաձեռնված Հայաստան-Ուրուգվայ հարաբերություններին նվիրված համաժողովի ընթացքում Ուրուգվայի արտգործնախարար Լուիս Ալմագրոն հայտնել է, որ Արցախը Հայաստանի պատմական մասն է և պետք է լինի անկախ կամ կարճ ժամանակում միանա Հայաստանին:
Նախարարն ընդգծել է նաև, որ Ուրուգվայի իշխանություններն ուսումնասիրում են Արցախի հարցը պետականորեն տեսակետ հայտնելու համար։

14 Октябрь 2011 - 10:50 AMT
Грант Мелик-Шахназарян: У Армении есть все возможности добиться признания Республики Арцах другими странами
У Армении есть все возможности добиться признания Республики Арцах другими странами. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян. По его словам, если Армения и Aрцах начнут этот процесс, то они добьются большего успеха, чем Россия с процессом признания Абхазии и Южной Осетии. “С началом процесса признания НКР не исключено, что около 30 стран признают Республику Арцах, так как многие уже осознают, что настало время придать НКР определенный статус», – сказал он, добавив, что Армения сможет добиться этого в очень короткие сроки. В этом контексте армянский эксперт привел в пример заявление главы МИД Уругвая о том, что настало время признать Республику Арцах. Грант Мелик-Шахназарян также заметил, что после этого заявления Азербайджан начал подкупать уругвайских должностных лиц.
9 сентября в ходе встречи с представителями южноамериканской группы “Ай Дат” и межпарламентской группы Армения-Уругвай министр ИД Луис Альмагро заявил, что НКР является исторической частью Армении и должна быть присоединена к ней в кратчайшие сроки.
Министр также подчеркнул, что власти Уругвая работают в направлении формирования официальной позиции в вопросе урегулирования карабахского вопроса, стремясь официально принять вышеуказанную идею.