Ըստ ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանի, նա սխալ չի համարում իշխանությունների հետ երկխոսության գնալու ՀԱԿ որոշումը: Ընդ որում, նա նշել է, որ «հենց սկզբից ներքին զգացողություն ուներ, որ այն չի կայանա»: Մանուկյանը նշել է, որ երկխոսությունը կարող էր նպաստել առկա խնդիրների խաղաղ լուծմանը: Երկխոսության ձախողման ողջ մեղքը նա բարդել է իշխանությունների վրա: Նա նշել է, որ ՀԱԿ-ին «պետք չէ իշխանությունը հանուն իշխանության», այն պետք է առկա խնդիրները լուծելու համար:
Որոշ բարդություններ առաջացան, երբ օգոստոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն կիրառեց Կոնգրեսի համակիրների նկատմամբ: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոտոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ: Ներկայումս Տիգրան Առաքելյանը, Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գևորգյանը հսկողության տակ են, մնացածներն ազատ են արձակվել: ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանությունների հետ բանակցությունների հնարավոր դադարեցման մասին, սակայն օգոստոսի 23-ին Հայաստանի կառավարության Ընդունելությունների տանը կայացած հանդիպումից հետո ՀԱԿ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտնեց իր համոզմունքի մասին, որ առաջիկայում Տիգրան Առաքելյանի համար խափանման միջոցը կփոխվի: Իշխանության և ՀԱԿ-ի աշխատանքային խմբերի հաջորդ հանդիպումը պետք է կայանար օգոստոսի 26-ին, սակայն այդ օրը ՀԱԿ-ը հայտարարեց իշխանության հետ քաղաքական երկխոսության գործընթացին իր մասնակցության դադարեցման մասին, մինչև որ Տիգրան Առաքելյանը ազատ կարձակվի:
Սեպտեմբերի 30-ին ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ցուցարարներին առաջարկել է շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսել: Որոշվել է, որ հանրահավաքները նախնական կտևեն 7 օր, որից հետո կորոշվի` շարունակել, թե դադարեցնել դրանք: Ակցիան ավարտվել է հոկտեմբերի 8-ին 18 կետից բաղկացած բանաձևի ընդունմամբ՝ նշելով, որ ՀԱԿ-ի գլխավոր կարգախոսն այսուհետ կլինի նախագահ Սարգսյանի հրաժարականը:

По словам председателя правления Армянского общенационального движения (АОД) Арама Манукяна, он не считает ошибочным решение Армянского национального конгресса (АНК) вступить в процесс политического диалога с действующими властями. При этом он отметил, что “с самого начала у меня было внутренне чувство, что он не состоится”. Манукян подчеркнул, что метод диалога помог бы мирным способом решить стоящие проблемы, и возложил всю ответственность за их провал на власти. В этой связи он заметил, что АНК “не хочет власти лишь ради власти”, а она ему нужна, чтобы решить существующие в стране проблемы.
С конца весны между властями и АНК начался процесс политического диалога, в результате которого по амнистии были освобождены все арестованные по событиям 1 марта 2008 года активисты конгресса. В рамках процесса диалога между правящей коалицией и АНК с 18 июля начались встречи их рабочих групп. Рабочими группами была принята повестка будущих переговоров, состоящая из двух вопросов. АНК представил требование внеочередных выборов, а правящая коалиция вопрос разработки канонов обеспечения политической конкуренции. Определенные сложности в процессе появились после задержания полицией 9 августа ряда молодежных активистов АНК. Один из них -Тигран Аракелян, до сих пор находится под стражей, а остальные освобождены. 26 августа АНК отказался принимать участие в очередной встрече в рамках политического диалога, обусловив продолжение диалога освобождением Аракеляна.
Вечером 30 сентября на очередном санкционированном митинге Армянского национального конгресса было решено начать круглосуточные митинги. 8 октября АНК завершил свою акцию протеста и принял обобщающую резолюцию из 18 пунктов. Обращаясь к вопросу продолжения диалога и напоминая, что конгресс считает это бессмысленным, он оставил инициативу властям. АНК в своей резолюции подчеркнул, что с 8 октября главным лозунгом конгресса станет немедленная отставка Сержа Саргсяна.
Следующий митинг АНК пройдет 28 октября, во время которого конгресс представит план дальнейших действий и конкретные шаги.