Ադրբեջանի մեղադրանքները, թե ՌԴ-ն ու ԵԱՀԿ-ն հայամետ դիրքորոշում ունեն, հավանաբար, կապված են ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված սեպտեմբերի 21-ի զորահանդեսի հետ: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: Ըստ նրա, երևանյան զորահանդեսից հետո Ադրբեջանը հասկացավ, որ չի կարող լուծել ղարաբաղյան հարցը ռազմական ճանապարհով: Մելիք-Շահնազարյանը նշել է, որ, փորձելով արդարացնել իր ռազմատենչ հայտարարությունները, Ադրբեջանը սկսել է Հայաստանին մեղադրել մեծաքանակ զենք ձեռք բերելու մեջ: Հայ փորձագետը նշել է, որ եթե այդ մեղադրանքները տևական լինեն, ապա չի բացառվում, որ Եվրոպան սկսի մտածել, թե Հայաստանը պատերազմի է նախապատրաստվում:
Փորձագետը նշել է նաև, որ իր մեղադրանքներով Բաքվի ղեկավարությունը փորձում է արդարանալ սեփական ժողովրդի առջև, «բացատրել» թե ինչու չի լուծում Ղարաբաղի հարցը ռազմական ճանապարհով:
Սեպտեմբերի 21-ին Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի անկախության 20-րդ տարեդարձին նվիրված փառահեղ զորահանդես: Հրապարակում հավաքվածները առանձնակի խանդավառությամբ ընդունեցին երկնքում եռագույնը պատկերած Սու-25 կործանիչները և ռազմական տրանսպորտային Մի-24 և Մի-2 ուղղաթիռները: Հատկապես տպավորիչ էր ռազմական տեխնիկան՝ շքերիթին մասնակցեցին Էլբրուս 9Կ72 օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրներ ( ըստ ՆԱՏՕ-ի դասակարգման SS-1c Scud B), «Տոչկա Ու» 9Կ79 համալիրներ, Ս-300 զենիթահրթիռային համակարգեր, C-125 «Պեչորա», «Կրուգ», «Օսա» համալիրներ, «Տիգր» ԳԱԶ-2975 մարտական մեքենաներ, Տ-72 տանկեր, ինչպես նաև զրահամեքենաներ, հրետանային համակարգեր, հակատանկային «Կոնկուրս» և «Շտուրմ-C» հակատանկային հրթիռային համալիրներ: Ինչպես և խոստացել էին կամակերպիչները, առաջին անգամ ցուցադրվեցին հայկական արտադրության «Կռունկ» անօդաչու սարքերը, որոնք իրենց տակտիկատեխնիկական պարամետրերով չեն զիջում արտասահմանյան նմանատիպ սարքերին:

14 October 2011 - 11:05 AMT
Armenian political analyst links Azerbaijan’s accusing Russia and OSCE of pro-Armenian position to Yerevan-hosted military parade on 20th anniversary of Armenia’s independence.
As Hrant Melik-Shahnazaryan told a news conference in Yerevan, “the parade made Baku realize the impossibility of a military solution to Karabakh conflict.”
“To justify threats of renewed war, Azerbaijan began accusing Armenia of purchasing bulks of weapons. Should these accusations continue, Europe may actually believe Armenia is preparing for a war,” the expert noted.
“The accusations may be Baku’s attempt to make excuses to its own people for failing to renew a war in Karabakh,” Melik-Shahnazaryan said.
On September 21, Yerevan hosted a grandiose military parade dedicated to 20th anniversary of Armenia’s independence. SU-25 jet aircrafts, leaving coloured streaks in the sky as they flew by, as well as Mi-24, Mi-2 helicopter gunships were welcomed with special enthusiasm. Those gathered were impressed by defence weaponry demonstrated: 9К72 Elbrus vehicle complex, 9K79-1 Tochka-U tactical missile system, S-125 Pechora, K11 Krug and Osa surface-to-air missile systems, GAZ-2975 Tigr high-mobility military vehicles, T-72 tanks, heavy artillery, self-propelled howitzers, anti-tank missiles; Krunk Armenian-made international standard missile drones were demonstrated.