17 Հոկտեմբեր 2011 - 07:18 AMT
Հոկտեմբերի 18-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալու է հանրահայտ դաշնակահարուհի և հասարակական գործիչ Ելենա Բաշկիրովայի համերգը: Բաշկիրովան ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան): Ելույթը տեղի է ունենալու «Երևանյան հեռանկարներ» երաժշտական փառատոնի շրջանակում:
Ծրագրում ընդգրկված են Լ. Վ. Բեթհովենի Կոնցերտ դաշնամուրի և նվագախմբի համար թիվ 4-ը և Յո. Բրամսի Սիմֆոնիա թիվ 1-ը:
Ելենա Բաշկիրովան երաժիշտների ընտանիքից է: Նա սովորել է Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայում իր հոր` հայտնի դաշնակահար և ուսուցիչ Դմիտրի Բաշկիրովի ղեկավարությամբ:
Ելենա Բաշկիրովան պարբերաբար նվագել է այնպիսի հանրահայտ նվագախմբերի հետ, ինչպիսիք են` Մյունխենի ֆիլհարմոնիկը, Բեռլինի Կոնցերտհաուս նվագախումբը, Գյուրցենիխի նվագախումբը, Բամբերգի սիմֆոնիկ նվագախումբը, NDR-ի (Համբուրգ) և այլն: Ելենա Բաշկիրովայի համար առանձնակի տեղ են զբաղեցնում համերգային շրջագայությունները Ասիայում` մասնավորապես, Չինաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Թայփեհի ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Նա աշխատել է այնպիսի հայտնի դիրիժորների հետ, ինչպիսիք են` Սերջյու Չելիբիդակեն, Պիեռ Բուլեզը, Զուբին Մետան, Քրիստոֆ Էշենբախը և այլն: Բացի դասական և ռոմանտիկ ստեղծագործություններից, Ելենա Բաշկիրովան հանդես է եկել 20-րդ դարի երաժշտության կատարումներով: Նա մասնակցել է մի քանի համաշխարհային պրեմիերաների:
1998 թվականին Ելենա Բաշկիրովան հիմնադրել է և հանդիսանում է Երուսաղեմի միջազգային կամերային երաժշտական փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը, որը տեղի է ունենում ամեն տարի սեպտեմբերին միջազգային ճանաչում ունեցող երաժիշտների մասնակցությամբ:

18 октября в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится концерт известной пианистки и общественного деятеля Елены Башкировой. Башкирова выступит с Государственным филармоническим оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян). Выступление пройдет в рамках музыкального фестиваля “Ереванские перспективы”.
В программу концерта вошли Концерт для фортепиано и оркестра N 4 Бетховена и Симфония N 1 Брамса. Елена Башкирова выросла в семье музыкантов. Она окончила Московскую консерваторию им. Чайковского под руководством своего отца – известного пианиста и педагога Дмитрия Башкирова.
Елена Башкирова выступала с известными оркестрами мира, такими, как Филармонический оркестр Мюнхена, Оркестр Konzerthaus Берлина, Гюрцених-оркестр, Симфонический оркестр Бамберга, NDR (Гамбург) и др. Для нее особое значение имеют гастроли в Азии, в частности, выступления с Филармоническим оркестром Китая и Национальным симфоническим оркестром Тайпея. Она работала с известными дирижерами Серджио Челибидаке, Пьером Булезом, Зубином Метой, Кристофом Эшенбахом и др. Помимо классических и романтических произведений Елена Башкирова исполняет и музыку, написанную в 20 веке. Она принимала участие в нескольких мировых премьерах.
В 1998 году основала Иерусалимский международный фестиваль камерной музыки и сама является руководителем фестиваля, который проводится каждый год, и в нем принимают участие всемирно известные музыканты.