17 Հոկտեմբեր 2011 - 08:10 AMT
Անգամ իր ստեղծումից 36 տարի անց, «Ռուբիկ-կուբիկը» դեռ շարունակում է մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել։ Թայլանդում երկու օր անցկացվել է «Ռուբիկ-կուբիկի» աշխարհի առաջնություն, որին մասնակցել է 350 մրցակցող աշխարհի մոտ 40 երկրներից 19 տարբեր մրցույթներում՝ տեսնելու համար, թե ով է կուբիկի ամենաարագ լուծողը։ Այս մասին հաղորդում է Geek.com-ը։
Բացի սովորական «Ռուբիկ-կուբիկ» արագ հավաքելու մրցումներից, Թայլանդում կայացած աշխարհի առաջնության շրջանակներում անցկացվեց ևս երկու մրցույթ՝ «Ռուբիկ-կուբիկի» հավաքում ոտքով և աչքերը կապած։ Այս առաջնության հաղթողները դեռևս չեն հրապարակվել։
Աշխարհում «Ռուբիկ-կուբիկի» գրանցված ռեկորդները հետևյալն են։ Աշխարհի ռեկորդը 5,66 վայրկյան է։ Աչքերը կապած հավաքելու ռեկորդը կազմում է 23,06 վայրկյան, մեկ ձեռքով ռեկորդը՝ 10,68 վայրկայն, դե իսկ ոտքով ռեկորդը՝ 31,56 վայրկյան։ Տեսնես նոր ռեկորդներ կգրանցվե՞ն

17 Октябрь 2011 - 08:10 AMT
Даже через 36 лет после создания “Кубик Рубика” продолжает вызывать интерес у людей. В Таиланде два дня подряд проходил Чемпионат мира по сборке “Кубика Рубика”, в котором приняли участие 350 человек из 40 стран мира. Об этом сообщает Geek.com.
Помимо конкурса по скоростной сборке “Кубика Рубика” в Таиланде в рамках состоявшегося Чемпионат мира было проведено еще два конкурса: Сборка “Кубика Рубика” ногами и с перевязанными глазами. Имена победителей этих конкурсов пока не объявлены.
Мировые рекорды по сборке “Кубика Рубика”: рекорд сборки составляет 5,66 сек, а с перевязанными глазами – 23,06 сек, сборка одной рукой – 10,68 сек, а ногами – 31,56 сек. Будут ли зарегистрированы новые рекорды?