Որոշ ուժերի թեժ քաղաքական աշուն տեսնելու հույսերը որոշ չափով չարդարացան: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է անկախ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Ընդ որում, ըստ նրա, աշունը Հայաստանում կլինի գերլարված, սակայն դա լատենտային բնույթ կկրի:
Իր հերթին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը հավելել է, որ քաղաքական կյանքը Հայաստանում իր հունով է ընթանում և նույնիսկ ՀԱԿ-ը համաձայն է երկրում հերթական ընտրությունների անցկացմանը: Ըստ նրա, այդ մասին են վկայում ՀԱԿ որոշ ներկայացուցիչների հայտարարությունները:
Սեպտեմբերի 30-ին ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ցուցարարներին առաջարկեց շուրջօրյա հանրահավաքներ սկսել և դրական պատասխան ստացավ: Որոշվեց, որ հանրահավաքները կտևեն 7 օր: Հրապարակում վրաններ խփվեցին: Հոկտեմբերի 8-ին ՀԱԿ-ն ավարտեց իր բողոքի ակցիան և ընդունեց 18 կետից բաղկացած ամփոփիչ բանաձև: Բանաձևում ասվում է, որ կոնգրեսի հիմնական կարգախոսն է Սերժ Սարգսյանի անհապաղ հրաժարականը: ՀԱԿ հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա հոկտեմբերի 28-ին:

Expectations of some forces to have a sizzling political season in Armenia have failed to some extent, according to independent member of parliament Vardan Khachatryan.
“The autumn for Armenia will be latent but tense,” he told a press conference in Yerevan.
For his part, member of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), Hovhannes Sahakyan, noted that Armenian political life has taken its natural course. “Even the opposition Armenian National Congress has admitted the idea of regular elections,” he said.
At September 30 rally, ANC leader Levon Ter-Petrossian announced 7-day-long round-the-clock protest actions with supporters putting up tents at Liberty Square. On October 8, the Congress terminated non-stop rallies, announcing immediate resignation of President Serzh Sargsyan as the main point of the resolution adopted.