17 Հոկտեմբեր 2011 - 12:21 AMT
Այսօր` հոկտեմբերի 17-ին Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում մեկնարկեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի «Գաուդեամուս» ուսանողական ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում մինչև ուսումնական տարվա վերջ ցուցադրվելու են փառատոնի վերջին 5 տարվա շուրջ 60 ֆիլմերը: Ցուցադրությունների աջակիցն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Ինստիտուտի ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ԲՈՒՀժի ուսանողները փառատոնին ներգրավվում են որպես կամավորներ և հնարավորություն են ունենում դիտել ֆիլմերը: Նա նաև հավելեց, որ ֆիլմերի ցուցադրությունները դրանք զուտ դիտումներ չեն լինելու այլ լինելու են դասեր:
Միջոցառման վերջում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմանադիր Հարություն Խաչատրյանը արժանացան Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի պատվավոր պրոֆեսորի կոչման: Պարգևը հանձնեց ինստիտուտի ռեկտորը:
«Գաուդեամուս» ծրագրի մեկնարկը տրվել էր հոկտեմբերի 3-ին ԵՊԼՀ-ում, որտեղ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը ուսանողներին ներկայացրել էր իրանցի ռեժիսոր Ասղար Ֆարհադիի «Նադեր և Սիմին. ամուսնալուծություն» ֆիլմը:

17 октября в Ереванском государственном институте театра и кино стартовала студенческая программа “Гаудеамус” кинофестиваля “Золотой абрикос”. В рамках программы до конца учебного года будут показаны около 60 фильмов, принявших участие в фестивале в течение последних 5 лет. Спонсором показов выступает компания “ВиваСелл-МТС”.
Ректор института Армен Мазманян в беседе с журналистами сказал, что студенты вуза участвуют в фестивале добровольно и получают возможность просмотра всех фильмов. Он также добавил, что показы фильмов не ограничатся просто просмотром, на них будут организованы уроки для студентов.
Генеральному директору компании “ВиваСелл-МТС” Ральфу Йирикяну и основателю кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюну Хачатряну было присуждено звание почетного профессора Ереванского государственного института театра и кино. Награды вручил проректор института.
Первый показ состоялся в ЕГЛУ, где художественный директор кинофестиваля “Золотой абрикос” Сусанна Арутюнян представила студентам фильм иранского режиссера Асгара Фархади “Надер и Симин: Развод”.