30.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, օգոստոսի 29-ին ելեույթ ունենալով Նյու-Յորքում անցկացվող կրոնական «Հազարամյակի գագաթնաժողովում», հայտարարել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում ազատության եւ անկախության համար մարտնչող հայերը գիտակցում են ազգերի եւ անհատների իրավունքների փոխադարձ հարգանքի կարեւորությունը»:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու առաջնորդը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում ձեռք կբերվի համաձայնություն` Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: «Դա կապացուցի, որ կարգավորումը եւ հաշտությունը հնարավոր է նույնիսկ ամենաբարդ հակամարտությունների պարագայում», – ասել է Գարեգին Երկրորդը: –0–

30 Август 2000 - 11:54 AMT
30.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Глава Армянской Апостольской Церкви, Католикос Всех Армян Гарегин Второй, выступая 29 августа на религиозном “Саммите тысячелетия” в Нью-Йорке, заявил, что “армяне, борющиеся в Нагорном Карабахе за свободную и независимую жизнь, хорошо понимают важность взаимного уважения прав наций и индивидуумов”.
Как сообщили МЕДИАМАКС в Американской епархии Армянской Церкви, Глава Армянской Церкви выразил надежду, что решение Карабахского конфликта будет достигнуто в ближайшем будущем. “Это станет доказательством того, что урегулирование и примирение возможно даже при самых сложных конфликтах”, – сказал Гарегин Второй. –0–