Հոկտեմբերի 19-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կայանալու է «Վերադարձի» դասական երաժշտության հինգերորդ փառատոնի հերթական համերգը: Համերգը նվիրվելու է հունգարացի մեծ կոմպոզիտոր Ֆերենց Լիստի 200-ամյակին:
Կոմպոզիտորի բարդագույն ստեղծագործություններով ելույթ կունենա հայազգի ճանաչված վիրտուոզ- դաշնակահար Վազգեն Վարդանյանը (Ռուսաստանի Դաշնություն):
Վազգեն Վարդանյանը ծնվել է Մոսկվայում: Ավարտել է Մոսկվայի Պ.Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիան (Լև Վլասենկոյի, Դմիտրի Սախարովի դասարան), այնուհետև Նյու Յորքի Ջուլիարդի երաժշտական դպրոցը (Ջերոմ Լովենտալի դասարան): Հաղթել է մի շարք միջազգային մրցույթներում, որոնցից հիշարժան է Սեուլում կայացած Soo Ree մրցույթում առաջին մրցանակն ու Գրան պրին: Ընդգրկուն երկացանկի կատարմամբ աչքի ընկնող երաժիշտը հանդես է եկել աշխարհի տարբեր հեղինակավոր բեմերում` Մոսկվայում, Նյու Յորքում, Ցյուրիխում, Միլանում, Պրահայում և այլուր:
Վարպետության դասերով և մենահամերգներով հանդես է եկել Եվրոպայի կարևորագույն երաժշտական հաստատություններում (Լեհաստան, Հունգարիա, Չեխիա, Իտալիա,Կանադա, Հարավային Կորեա): Համագործակցել է հանրահռչակ երաժիշտներ Վալերի Գերգիևի, Յուրի Բաշմետի, Նիկոլայ Պետրովի, Կոնստանտին Օրբելյանի, Լուկաս Ֆոսսի և այլոց հետ: Փառատոնի հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

19 октября в Доме камерной музыки им. Комитаса в Ереване состоится очередной концерт 5-го международного фестиваля классической музыки “Возвращение”. Концерт будет посвящен 200-летию со дня рождения венгерского композитора Ференца Листа.
Сложнейшие произведения композитора исполнит известный армянский пианист-виртуоз Вазген Варданян (Россия).
Вазген Варданян родился в Москве. Окончил Московскую государственную консерваторию им. Чайковского (класс Льва Классенкова, Дмитрия Сахарова), затем музыкальную школу в Нью-Йорке (класс Джерома Ловенталя). Был победителем ряда международных конкурсов, самым памятным из которых является конкурс Soo Ree Сеула, где он получил первый приз и Гран-при. С разножанровым репертуаром он выступал на известных концертных сценах мира в Москве, Нью-Йорке, Цюрихе, Милане, Праге и др.
Вазген Варданян выступал с мастер-классами и концертами в самых известных музыкальных заведениях Европы (Польша,Венгрия, Чехия, Италия, Канада, Южная Корея). Сотрудничал с всемирно известными музыкантами Валерием Гергиевым, Юрием Башметом, Николаем Петровым, Константином Орбеляном, Лукасом Фоссом и др.