29.08.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Այսօր Հայաստանի նախագահի մամլո քարտուղար Վահե Գաբրիելյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում հերքել է Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Գենադի Սելեզնյովի հայտարարությունը այն մասին, որ պաշտոնական Երեւանը քննարկում է Ռուսաստան-Բելառուս դաշինքին միանալու տարբերակները:
Այսօր, պատասխանելով ռուսաստանյան «Տրուդ» թերթի հարցին` ԱՊՀ-ի ապագայի վերաբերյալ, պրն. Սելեզնյովը հայտարարել է. «Հայաստանը արդեն քննարկում է Ռուսաստան-Բելառուս դաշինքին միանալու տարբերակները»:
Վահե Գաբրիելյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍԻՆ ասել է, որ վերջին ժամանակներս նախագահ Քոչարյանը բազմիցս հայտարարել է այն մասին, որ Ռուսաստան-Բելառուս դաշինքին Հայաստանի միանալու հարցը երկրի արտաքին քաղաքականության օրակարգում դրված չէ: «Այս դիրքորոշումը որեւէ փոփոխություն չի կրել», – ընդգծել է Վահե Գաբրիելյանը: –0–

29.08.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Пресс-секретарь президента Армении Ваге Габриелян опроверг сегодня в интервью МЕДИАМАКС заявление спикера Государственной Думы России Геннадия Селезнева о том, что официальный Ереван рассматривает варианты присоединения Армении к союзу Россия-Беларусь.
Сегодня в интервью российской газете “Труд” г-н Селезнев, отвечая на вопрос о будущем Содружества Независимых Государств, заявил: “Армения уже рассматривает варианты присоединения к Российско-Белорусскому союзу”.
Ваге Габриелян напомнил МЕДИАМАКС, что президент Роберт Кочарян в последнее время неоднократно заявлял о том, что вопрос присоединения Армении к союзу Россия-Беларусь не стоит на внешнеполитической повестке страны. “Никакого измения в данной позиции нет”, – подчеркнул Ваге Габриелян. –0–