Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գծում պատի շինարարությունը վերջին ժամանակների ամենաանհաջող քարոզչական ակցիան է: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքով` զուտ ռազմական տեսակետից պատի շինարարությունը որևէ իմաստ չունի: Այս համատեքստում նա նկատել է, որ եթե Բաքուն այդ պատով ցանկանում է ինչ-որ կերպ պաշտպանվել դիպուկահարներից, «ապա միակ միջոցը երկու կողմից դիպուկահարների հեռացումն է շփման գծից»: «Պատի կառուցմամբ Ադրբեջանը փաստացիորեն արել է այն, ինչ երկրի ղեկավարությունը երկար տարիներ ժխտում էր` ճանաչել է Արցախի հետ սահմանը»,- ասել է հայ փորձագետը:
Մինասյանի կարծիքով` պատի կառուցումը չի վատթարացնի իրադրությունը շփման գծում և չի ազդի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա:
Ադրբեջանը պաշտպանական պատ է կառուցում Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով: Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Չրաղլի գյուղի մոտ, որը սահմանակից է ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանին արդեն կառուցվել է 700 մ երկարությամբ և 3 մետր բարձրությամբ պատ: «Պատի կառուցումը կապահովի խաղաղ բնակչության անվտագնությունը, հնարավորություն կտա մարդկանց վերադառնալ իրենց տները: Դա մեծ խնդիր է, քանի որ գյուղի 78 տներից 24-ում ոչ ոք չի ապրում, քանի որ այն մշտապես գնդակոծվում է: Իսկ եթե պաշտպանություն լինի գնդակներից , մարդիկ կկարողանան այնտեղ ապրել»,-հայտարարել է Աղդամի շրջանի Չրաղլի գյուղի գյուղապետ Գաբիլ Աբբասովը:
«Հայ դիպուկահարներից պաշտպանվելու համար» շփման գծում պատ կառուցելու գաղափարը Ադրբեջանում քննարկվում է 2006 թվականից:

19 Октябрь 2011 - 04:17 AMT
Строительство стены на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана является самой неудачной пропагандистской акцией за последнее время. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Минасян. По его словам, с чисто военной точки зрения строительство стены не имеет какого-либо смысла. В этом контексте он заметил, что если Баку этой стеной как бы хотел защититься от снайперов, “то единственным способом является вывод снайперов с линии соприкосновения обеими сторонами”. “Строительством стены Азербайджан фактически сделал то, что руководство страны отрицало на протяжении многих лет, – признал границу с Арцахом”, – сказал армянский эксперт.
По мнению Минасяна, строительство стены также не ухудшит ситуацию на линии соприкосновения и не повлияет на процесс урегулирования карабахского конфликта.
Азербайджан строит защитную стену вдоль линии соприкосновения с Арцахом. Как сообщают азербайджанские СМИ, вблизи села Чрагли, пограничного с Мартакертским районом НКР уже сооружена стена длинной 700 и высотой 3 метра. «Возведение стен обеспечит безопасность мирного населения, даст возможность людям вернуться в свои дома. Это – большая проблема, так как в 24 из 78 домов деревни никто не живет, так как они находятся под постоянным обстрелом. А если появится хоть какая-то защита от пуль, люди смогут там жить», – заявила председатель муниципалитета села Чыраглы Агдамского района Габиля Аббасова.
Идея строительства стены вдоль линии соприкосновения «для защиты от армянских снайперов» обсуждается в Азербайджане с 2006 года.