Վերջին 4,5 տարում ՆԱՏՕ Խորհրդարանական վեհաժողովում ոչ մի հակահայկական բանաձև չի ընդունվել, լրագրողներին է հաղորդել ՆԱՏՕ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ նման ռիսկեր եղել են, սակայն հայկական պատվիրակությունը Հայաստանի ԱԳՆ աջակցությամբ կարողացել է հակազդել այդ սպառնալիքներին:
Պատվիրակության անդամ, «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցությունից պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանն իր հերթին նշել է, որ հոկտեմբերի 7-10 կայացած ՆԱՏՕ ԽՎ նիստում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ բանաձևի նոր նախագիծ է մշակվել: Նա նշել է, որ այդ նախագիծը դրական իմաստով տարբերվում է նախորդ նախագծերից, քանի որ դրանում հաշվի է առնվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նկատմամբ Հայաստանի մոտեցումը: Սաֆարյանը հավելել է, որ ադրբեջանական կողմի բազմաքանակ առաջարկությունների պատճառով բանաձևի նախագիծը չի քննարկվել և չի ընդունվել ՆԱՏՕ ԽՎ այս նիստում:
Կարեն Ավագյանը լրագրողներին հաղորդել է նաև, որ դա ներկայիս պատվիրակության վերջին այցն էր ՆԱՏՕ ԽՎ, քանի որ հաջորդ նիստը տեղի կունենա Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո:

The NATO Parliamentary Assembly didn’t adopt any anti-Armenian resolution over the past 4,5 years, head of the Armenian delegation to NATO said.
“There were risks, however, the Armenian delegation with the support of the Foreign Ministry managed to resist the challenges,” Karen Avagyan told journalists in Yerevan.
For his part, member of Heritage opposition party Stepan Safaryan noted that a draft resolution on the Nagorno Karabakh conflict settlement was developed at the October 7-10 NATO PA session. “The draft resolution highlights Armenia’s approach to the Karabakh process. However, it was not discussed and adopted because of the numerous proposals made by the Azerbaijani side,” he said.