Վերջին 4,5 տարում ՆԱՏՕ Խորհրդարանական վեհաժողովում ոչ մի հակահայկական բանաձև չի ընդունվել, լրագրողներին է հաղորդել ՆԱՏՕ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ նման ռիսկեր եղել են, սակայն հայկական պատվիրակությունը Հայաստանի ԱԳՆ աջակցությամբ կարողացել է հակազդել այդ սպառնալիքներին:
Պատվիրակության անդամ, «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցությունից պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանն իր հերթին նշել է, որ հոկտեմբերի 7-10 կայացած ՆԱՏՕ ԽՎ նիստում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ բանաձևի նոր նախագիծ է մշակվել: Նա նշել է, որ այդ նախագիծը դրական իմաստով տարբերվում է նախորդ նախագծերից, քանի որ դրանում հաշվի է առնվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նկատմամբ Հայաստանի մոտեցումը: Սաֆարյանը հավելել է, որ ադրբեջանական կողմի բազմաքանակ առաջարկությունների պատճառով բանաձևի նախագիծը չի քննարկվել և չի ընդունվել ՆԱՏՕ ԽՎ այս նիստում:
Կարեն Ավագյանը լրագրողներին հաղորդել է նաև, որ դա ներկայիս պատվիրակության վերջին այցն էր ՆԱՏՕ ԽՎ, քանի որ հաջորդ նիստը տեղի կունենա Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո:

19 Октябрь 2011 - 08:04 AMT
За последние 4,5 года ни одной резолюции против Армении и НКР в Парламентской Ассамблее НАТО не было принято, сообщил журналистам глава армянской делегации в ПА НАТО Карен Авагян.
При этом он отметил, что подобные риски были, однако армянская делегация при содействии МИДа Армении смогла противодействовать этим угрозам.
В свою очередь член делегации, депутат от оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян отметил, что на прошедшем 7-10 октября заседании ПА НАТО был разработан новый проект резолюции по карабахской проблеме. Он отметил, что этот проект в положительном смысле отличался от предыдущих проектов, так как в нем был учтен подход Армении к урегулированию карабахского конфликта. Сафарян добавил, что из-за многочисленных предложений азербайджанской стороны, проект резолюции не был обсужден и принят на этом заседании ПА НАТО.
Карен Авагян же сообщил журналистам, что это был последний визит нынешней делегации в ПА НАТО, так как следующее заседание пройдет после парламентских выборов в Армении.